کتاب ادبیات چیست

What Is Literature
کد کتاب : 1024
مترجم :

شابک : 978-964-448-434-6
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 312
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 1948
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 10
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

ژان پل سارتر برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1964

معرفی کتاب ادبیات چیست اثر ژان پل سارتر

کتاب ادبیات چیست، اثری نوشته ی ژان پل سارتر است که اولین بار در سال 1948 به انتشار رسید. سارتر را بدون تردید می توان یکی از مهم ترین فلاسفه و متفکرین قرن بیستم قلمداد کرد. قلم این نویسنده از چنان قدرتی برخوردار بود که صحنه ی روشنفکری اروپای پس از جنگ با هر اثر او به لرزه درمی آمد. قواعد و اصول مرکزیِ جنبش هستی گرایی که سارتر از پایه گذاران آن بود، برای نسلی که تجربه ی مواجهه با هیولای نازیسم را در ذهن داشت، بسیار جذاب و جالب توجه جلوه کرد و باعث رقم خوردن انقلابی در تفکرات و ادبیات پس از جنگ گردید. در کتاب ادبیات چیست، وجهِ رمان نویس سارتر با وجهِ فیلسوف او در هم می آمیزد تا مسائلی همچون پدیده ی ادبیات و چراییِ خواندن و نوشتن، مورد تفسیر قرار گیرند.

کتاب ادبیات چیست

ژان پل سارتر
ژان-پل شارل ایمار سارْتْرْ، زاده ی ۲۱ ژوئن ۱۹۰۵ و درگذشته ی ۱۵ آوریل ۱۹۸۰، فیلسوف، اگزیستانسیالیست، رمان نویس، نمایش نامه نویس و منتقد فرانسوی بود.پدرش «ژان باپتیست سارتر» افسر نیروی دریایی فرانسه و مادرش «آنه ماری شوایتزر» دخترعموی «آلبرت شوایتزر» پزشک معروف، برنده ی جایزه ی صلح نوبل بود. پانزده ماهه بود که پدرش به علت تب از دنیا رفت. پس از آن مادرش به نزد والدینش به مودون بازگشت.او در سال ۱۹۲۲ موفق به گرفتن دیپلم شد، پس از آن تصمیم گرفت به همراه «نیزان» در «دانشسرای عالی پاریس» در رشته ی آم...
نکوداشت های کتاب ادبیات چیست
A book that can neither be assimilated nor bypassed.
کتابی که نه قابل تشبیه است و نه می توان از کنار آن گذاشت.
Notes and Queries

The most significant critical landmark of French literature since World War II.
مهمترین نقطه ی عطف منتقدانه در ادبیات فرانسه از جنگ جهانی دوم.
Harvard University Press

A brilliant, provocative performance.
اثری درخشان و برانگیزاننده.
Philosophy Now

قسمت هایی از کتاب ادبیات چیست (لذت متن)
مردم تند و بد می خوانند و پیش از آنکه بفهمند، داوری می کنند. پس از اول شروع می کنیم. این کار هیچ کس را خوش نمی آید. اما چاره چیست؟ باید باز هم به توضیح واضحات پرداخت.

حال که منتقدان، آراء مرا به حکم ادبیات محکوم می کنند، بی آنکه هرگز بگویند که مقصودشان از ادبیات چیست، بهترین جوابی که می توانم به آن ها بدهم این است که هنر نوشتن را بدون پیش داوری بررسی کنم: نوشتن چیست؟ نوشتن برای چیست؟ نوشتن برای کیست؟ راستی گویی هیچ کس تاکنون چنین پرسشی از خود نکرده است.