حدیث بی قراری ماهان

The Tale of Mahan's Restlessness

مشخصات کتاب حدیث بی قراری ماهان
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
زودترین زمان ارسال :2 اردیبهشت
شابک :978-964-362-013-4‮
سال انتشار شمسی :1395
سال انتشار میلادی :1999
تعداد صفحه :72
سری چاپ :6

احمد شاملو از شاعران برجسته ادبیات معاصر ایران

معرفی کتاب حدیث بی قراری ماهان اثر احمد شاملو | ایران کتاب

کتاب حدیث بی قراری ماهان، مجموعه ای از اشعار نوشته ی احمد شاملو است. اشعار شاملو پیچیده هستند اما ایماژهای خلق شده توسط او که غنای خاصی به آثارش می بخشند، از سادگی منحصر به فردی برخوردارند. شاملو، تصاویری مرسوم را که برای مخاطبین ایرانی به واسطه ی آثار شاعران بزرگی همچون حافظ و خیام آشنا هستند، به عنوان پایه و اساس شعر خود در نظر می گیرد و سپس، آن ها را به شکلی مبتکرانه با تصاویر زندگی روزمره و عادی در هم می آمیزد. نتیجه ی این کار، تلفیقی بدیع و جذاب از مفاهیم عینی و انتزاعی است که اشعار شاملو را در شعر فارسی، کم نظیر می سازد. شاملو در کتاب حدیث بی قراری ماهان، اشعارش را در اتمسفری جذاب از وهم و خلسه روایت می کند.

کتاب حدیث بی قراری ماهان

قسمت هایی از کتاب حدیث بی قراری ماهان (لذت متن)
اما خیالت را هنوز/ فراگرد بسترم حضوری به کمال بود/ از آن پیشتر که خوابم به ژرفاهای ژرف اندرکشد./ گفتم اینک ترجمان حیات/ تا قیلوله را بی بایست نپنداری./ آنگاه دانستم/ که مرگ/ پایان نیست.

در واپسین دم/ واپسین خردمند غمخوار حیات/ ارابه ی جنگی را تمهیدی کرد/ که از دود سوخت رانه و احتراق خرج سلاحش اکسیری می ساخت/ که خاک را بارورتر می کرد و/ فضا را از آلودگی مانع می شد

شگفتا/ که نبودیم/ عشق ما/ در ما/ حضورمان داد./ پیوندیم اکنون/ آشنا/ چون لبخند با لب و اشک با چشم/ واقعه ی نخستین دم ماضی.