کتاب چگونه درباره کتابهایی که نخوانده ایم حرف بزنیم؟

Comment parler des livres que l"on n"a pas lus
کد کتاب : 10626
مترجم :
شابک : 9786008091073
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 184
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2007
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

Peyrabar France-American Foundation جایزه بنیاد جایزه جایزه غیر داستانی (2007)

معرفی چگونه درباره کتابهایی که نخوانده ایم حرف بزنیم؟ اثر پی یر بایار

فضایی که کتاب خوانی یک فضیلت بی چون وچرا محسوب می شود، سخن گفتن از شیوه های «کتاب نخوانی» ساده نیست، اما هدف این اثر، مدح کتاب نخواندن یا آموزش راهکارهای تظاهر به مطالعه نیست. بلکه هدف پی یر بایار، ارائۀ روایتی پست مدرن از کتاب خوانی است.

این روایت می گوید تعریف «کتاب خوانی» به عنوان «مطالعۀ کامل و دقیق یک اثر و فهم منظور نویسنده» در اغلب موارد نه تنها مفید نیست، بلکه امکان پذیر هم نیست. کتاب هایی که نمی شناسید، تورق کرده اید، درباره شان شنیده اید یا حتی فراموش کرده اید نیز می توانند در زمرۀ آثاری باشند که بر زندگی شما و فهمتان از دنیای پیرامون اثر گذاشته اند.

در تحلیل بایار، رابطۀ کتاب ها با سایر نظام های فرهنگی ای سنجیده می شود که جایگاه نهایی محتوای اثر را در ضمیر شخصی و جمعی مردم تعیین می کنند: شایعاتی که پیرامون کتاب شکل می گیرند، ایده هایی که در میان مردم پراکنده می شوند و تعارض هایی که اثر برای خوانندگان مختلف خود پدید می آورد. او اصرار دارد که روابط میان ایده ها چه بسا مهم تر از اصل ایده ها هستند، تا آنجا که فهم جایگاه یک ایده در منظومۀ ایده های موجود، حتی بدون مطالعۀ کامل آن، می تواند تا حدی متناظر با مطالعۀ آن محسوب شود.

هر مولفی، درست پس از نگارش کتاب خود می میرد تا هر کتاب خوانی، فراخور احوالات شخصی خود، برداشتی خاص از اثر او داشته باشد و با این برداشت، نیمه جان دوباره ای به اثر و مولف آن ببخشد. این برداشت ها که به هیچ روی مصون از باورها، هیجانات و قوت و ضعف های فردی نیستند، بازنمایی های متعدد و متکثری از متن موجود می سازند که در کنار یکدیگر، شبح آن کتاب در جامعه را خلق می کنند.

کتاب چگونه درباره کتابهایی که نخوانده ایم حرف بزنیم؟

دسته بندی های چگونه درباره کتابهایی که نخوانده ایم حرف بزنیم؟