کتاب مثل هیچ کس

No and me
کد کتاب : 112
مترجم :
شابک : 978-600-376-014-1‬‬
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 231
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2007
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

برنده ی جایزه ی کتاب فروشان فرانسه سال 2008

برنده ی جایزه ی روتاری بین الملل سال 2009

فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی زبو بریتمان در سال 2010 ساخته شده است

معرفی کتاب مثل هیچ کس اثر دلفین دوویگان

داستان رمان مثل هیچ کس، حکایت زندگی دو دختر با پیشینه ای کاملا متفاوت است که دوستی میان شان، زندگی آن ها را به هم گره زده است. نوجوانی پاریسی به اسم لو، دارای بهره ی هوشی بسیار بالا، اختلالات وسواس گونه و مادری است که سال ها از افسردگی رنج می برده است. لو به خاطر یکی از پروژه های مدرسه اش درباره ی نوجوانان بی خانمان، در آستانه ی تغییر زندگی خود[و والدینش]قرار دارد. او هنگام تحقیق برای این پروژه، دختری نوجوان و کارتن خواب به نام نو را ملاقات می کند. با شکل گیری رابطه ی دوستی میان این دو شخصیت، لو با شجاعتی مثال زدنی از والدینش درخواست می کند تا نو همراه آنان زندگی کند، و با موافقت آنان با این درخواست، بسیار شگفت زده می شود. حضور نو، خانواده ی لو را مجبور به مواجهه با رازی تلخ می کند. آیا این خانواده ی متزلزل و تازه شکل گرفته می تواند در مواجهه با گذشته ی نو به زندگی خود ادامه دهد؟ رمان مثل هیچ کس، برنده ی جایزه ی معتبر کتاب فروشان فرانسه، رمانی حساب شده و خیال انگیز است که نگاهی به زندگی یک بی خانمان دارد و بسیار مهیج جلوه می کند.

کتاب مثل هیچ کس

دلفین دوویگان
دلفین دو ویگان، زاده ی 1 مارس 1966، رمان نویس فرانسوی است. اثر برجسته ی او، رمان مثل هیچ کس است که در سال 2007 به رشته ی تحریر درآمده و جیزه ی معتبر کتاب فروشان فرانسه را برای دو ویگان به ارمغان آورده است. این رمان به بیست زبان ترجمه شده است. پس از موفقیت کتاب مثل هیچ کس، دلفین به نویسنده ای حرفه ای و تمام وقت تبدیل شد.
نکوداشت های کتاب مثل هیچ کس
A thing of poetic beauty.
اثری با زیبایی شعرگونه.
Times Times

Well-structured, with moments of tenderness and truth about family life and home.
خوش ساخت، با لحظاتی سرشار از عطوفت ها و حقیقت های زندگی خانوادگی و خانه.
Independent on Sunday

There is no doubt that all ages will find much to relish in this simple tale that is touching and enlightening.
شکی نیست که مخاطبین در همه ی رده های سنی، چیزی در این کتاب تأثیرگذار و روشن گر، برای لذت بردن پیدا خواهند کرد.
Herald

قسمت هایی از کتاب مثل هیچ کس (لذت متن)
و چه خوب می شد اگر نو به خانه ی ما می آمد. و اگر ما تصمیم می گرفتیم که خلاف پیشامدها عمل کنیم، اگر تصمیم می گرفتیم اتفاقات جور دیگری رخ بدهد، حتی اگر خیلی سخت و پیچیده تر از آنی باشد که تصورش را می کردیم. تنها یک راه حل وجود دارد: نو پیش ما بیاید. او در خانۀ ما یک تختخواب خواهد داشت، میز، کمدی که وسایلش را داخلش بگذارد و حمامی که خودش را بشوید. پیش ما او نشانی ثابتی خواهد داشت و به این ترتیب می تواند دنبال کار بگردد.

چند روزی برای گفتن قضیه صبر کردم و منتظر یک موقعیت خوب شدم. در عین حال می دانستم که راه های مختلفی پیش پایم نیست. از یک طرف واقعیت محض بود و از طرف دیگر داستانی ساختگی و حیله و ترفندی برای جلوگیری از جلوه کردن نو به عنوان دختری خیابانی.

اتاق تئیس از همان زمان خالی مانده است. پدرم تختخواب نوزادی، لباس ها و کمد را بخشیده بود و گهگاه اگر کاری برای انجام دادن، یا احتیاج به تنهایی داشت داخل آن اتاق می رفت. مادرم از آن روز به بعد دیگر هرگز داخل آن اتاق نشد یا حداقل در حضور ما هرگز پایش را آن جا نگذاشت. او به هیچ چیز آن اتاق دست نزد و پدرم بود که همه چیز را جا به جا کرد. از آن به بعد هر وقت می خواستیم در مورد آن جا حرف بزنیم نمی گفتیم اتاق، می گفتیم دفتر کار. دفتر کاری که درش همیشه بسته ماند.