کتاب ویکنت دو نیم شده

Il visconte dimezzato

مشخصات کتاب ویکنت دو نیم شده
مترجم :
شابک : 9789643621100
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 120
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1952
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 10
زودترین زمان ارسال : 5 بهمن

نخستین مجلد از سه گانه نیاکان ما

معرفی کتاب ویکنت دو نیم شده اثر ایتالو کالوینو

ویکنت دو نیم شده نخستین مجلد از سه گانه نیاکان ما،شاهکار ایتالو کالوینو،اثری با سبک رئالیسم جادویی(مانند دو کتاب دیگر این سه گانه)می باشد. نظر به اینکه این کتاب از حیث زمان نگارش جز آثار ابتدایی نویسنده به شمار می آید،نیش قلم شناخته شده کالوینو در این کتاب کمی کندتر از دیگر آثارش است.با این وجود طنز بکار رفته هنوز هم گیرایی و تاثیر منحصر به فرد خودش را داراست

«ویکنت مداردو» برای جنگ با ترک ها راهی میدان نبرد می شود، اما در آنجا زخم بر می دارد و پیکرش دو تکه می شود. هر نیمه توسط افراد مختلفی درمان شده و به زادگاه ویکنت بازگردانده می شوند. یکی از این نیمه ها حاوی تمامی خوبی ها و خیرهای «ویکنت» و دیگری حاوی همه ی بدی ها و شرارت های اوست. این دو نیمه هر کدام با رویکرد شررسان و خیررسان ایجاد می کنند و در نهایت هر دو، زندگی مردم را به نوعی مختل می سازند.

ایتالو کالوینو در کتاب ویکنت دونیم شده سعی دارد نیمه شر و نیمه خوب هر انسانی را به گونه ای افراطی و کاریکاتور معابانه، به تصویر کشد.
کتاب ویکنت دونیم شده (شقه شده) داستان زندگی ویکنت را روایت می کند که برای جنگ با ترک ها پیش قدم شده، اما در زمان نبرد بدن او به دونیم تقسیم می شود و هر نیمه بدن او توسط افرادی متفاوت برای زنده نگاه داشتن او تیمار می شود.
در کتاب ویکنت دونیم شده خواننده تحت تاثیر داستان پردازی خلاقانه، ایتالو قرار می گیرد به گونه ای که کنار گذاشتن این کتاب برای خواننده امکان پذیر نخواهد بود. سبک نوشتاری ایتالو طنز_انتقادی است که او با قلم شیوای خود سعی به انتقاد با زبانی طنزآمیز دارد. ایتالو کالوینودر کتاب ویکنت دونیم شده (شقه شده) نیمه راست را نیمه شر می داند چراکه فاقد قلب است و نیمه چپ را نیمه خوب معرفی نموده است.

کتاب ویکنت دو نیم شده

ایتالو کالوینو
ایتالو کالوینو (به ایتالیایی: Italo Calvino) (زاده ی ۱۵ اکتبر ۱۹۲۳ - درگذشته ی ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۵) نویسنده ی رمان و داستان کوتاه ایتالیایی است. وی سبک ادبی خاص خود را داشت که می توان آن را سوررئال یا پست مدرن توصیف کرد. سه گانه ی «نیاکان ما» (شامل شوالیه ناموجود، ویکنت شقه شده و بارون درخت نشین) و شهرهای نامرئی و شش یادداشت برای هزاره ی بعدی از تحسین شده ترین آثار او هستند. وی را یکی از مهم ترین نویسندگان ایتالیایی قرن بیستم می دانند.