سنگ صبور

The Patience Stone

  • قیمت : ۸,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : موجود
انتشارات: یوبانیوبان
نویسنده:

معرفی کتاب سنگ صبور اثر عتیق رحیمی

در فرهنگ عامه ی ایران، رمان سنگ صبور، نام سنگی سیاه و جادویی است که گرفتاری و مشکلات افرادی که با آن درد دل می کنند را به خود جذب می کند. اعتقادی وجود دارد مبنی بر این که روزی که این سنگ با جذب بیش از حد درد و رنج انسان ها منفجر می شود، روز پایانی دنیا خواهد بود. اما در رمان سنگ صبور، رمان سنگ صبور، مردی مرگ مغزی است که با گلوله ای در گردنش در بستر خود دراز کشیده است. همسرش با او و در کنار بسترش زندگی می کند. اما این زن به دلایلی از او دل چرکین است: به دلیل قربانی کردن او در جنگ؛ برای این که هیچ وقت نتوانست به فراخوان های ارتش نه بگوید؛ برای این که می خواست قهرمان باشد؛ و در نهایت، برای از کار افتادن در کشمکشی جزئی و ناچیز. اما زن همچنان او را دوست دارد و با او حرف می زند. زن حتی اسرار دلش، آرزوها و دردهایش را برای شوهرش بازگو می کند. گرچه در خیابان های اطراف، دسته های مختلف به جنگ با یکدیگر مشغولند و در پیرامونش، تنها قتل و غارت دیده می شود، او بدون این که بداند آیا شوهرش قادر به شنیدن حرف هایش هست یا خیر، از زندگی خود سخن می گوید. او از محدودیت های موجود، و خشمش از مردی می گوید که هیچ وقت درکش نکرد، همیشه با او بدرفتاری می کرده و هرگز عشق و مهربانی به او نشان نداد. او با گفتن اسرار دلش، بار هنجار های اجتماعی، دینی و زندگی زناشویی را از روی دوش خود برمی دارد و داستانش را به رازی منتهی می کند که در کشوری مانند افغانستان، حتی به آن فکر هم نمی توان کرد. رمان سنگ صبور، برنده ی جایزه ی گنکور، با بی باکی و نثر موجز و شعرگونه ی خود، زندگی روزمره ی زنی باذکاوت و خردمند را تحت حکومت ظالمانه ی طالبان، به زیبایی به تصویر کشیده است.

کتاب سنگ صبور


ویژگی های کتاب سنگ صبور

برنده ی جایزه ی گنکور سال 2008

فیلمی با همین عنوان، بر اساس این کتاب و به کارگردانی عتیق رحیمی در سال 2013 ساخته شده است

مشخصات کتاب سنگ صبور
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-600-95226-1-3
تعداد صفحه :120
سال انتشار شمسی :1394
سال انتشار میلادی :2008
سری چاپ :1
نکوداشت های کتاب سنگ صبور
Truly an expansive work of literature.
یک اثر ادبی حقیقتا جامع و کامل.
New York Post

This unique story is both enthralling and disturbing.
این داستان منحصر به فرد، مسحورکننده و نفس گیر است.
San Francisco Chronicle San Francisco Chronicle

Rahimi's lyric prose is simple and poetic.
نثر موزون رحیمی، بی تکلف و شعرگونه است.
Library Journal Library Journal

بخش هایی از کتاب سنگ صبور (لذت متن)
دخترم، خوشبختانه یا متأسفانه، همه نمی توانند به خوشبختی دست یابند، چه در زندگی و چه در قصه ها. خوشبختی یکی، بدبختی دیگران است. ناراحت کننده است ولی واقعیت دارد.

آه، سنگ صبور من، وقتی که زن بودن مشکل باشد، مرد بودن هم سخت می شود.

دائما با سنگ حرف می زنی و آن گوش می کند. سنگ، تمام کلمات و اسرار را جذب خود می کند تا این که در روزی منفجر و به قطعاتی کوچک تبدیل شود. و یک روز، تو از تمام درد ها و رنج ها آزاد خواهی شد.