کتاب کوهسار جان

Soul Mountain

مشخصات کتاب کوهسار جان
مترجم :
شابک : 978-9644481758
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 598
سال انتشار شمسی : 1380
سال انتشار میلادی : 1989
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 16 آذر

گائو شینگ جیان برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2000

معرفی کتاب کوهسار جان اثر گائو شینگجیان

رمان، کوهسار جان، در واقع سفرنامه ای است که حاصل پیاده روی ده ماهۀ «گائوشینگ چیان» در چین است. او در این سفر مسافتی به طول پانزده هزار کیلومتر می پیماید و مشاهدات و تأملات خود را به صورت رمانی کاملا مدرن که در محدودۀ هیچ یک از انواع رمان نمی گنجد شرح می دهد. این کتاب که آمیزه ای از سبکها و تکنیکهای گوناگون است داستان خاصی را دنبال نمی کند و در آن راویان مختلف با زاویۀ دیدی که دائما در تغییر است برداشتها و اندیشه های نویسنده را بیان می کنند. شخصیتهای کتاب بی نام اند و جز خود نویسنده شخصیت ثابت دیگری وجود ندارد و حرفها از زبان «من، تو، او» بیان می شود.

نویسنده به خلق یک همسفر مونث خیالی هم پرداخته است، اما این همسفر در فصلهای مختلف کتاب چهره های گوناگون به خود می گیرد و در واقع نموداری است از اندیشه ها و تصورات نویسنده دربارۀ زن به طور عام. در این کتاب موضوعات مختلفی مانند ترانه های محلی، افسانه ها، جادوگری، آداب بوداییان و تائوئیها و همچنین مباحثی دربارۀ نویسندگی و نقاشی مطرح شده است. اما آنچه بدان رنگ رمان می بخشد شخصیت محوری داستان یعنی خود نویسنده است که همه جا با ویژگیهای مشخصش حضور دارد و فصلهای پراکنده را با بیان تأثرات و برداشتهای خود به هم می پیوندد و به مباحث مختلف رمان وحدت می بخشد.

کتاب کوهسار جان

گائو شینگجیان
ائو شینگجیان رمان نویس، داستان نویس و نقاش متولد کشور چین و داری ملیت فرانسوی برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۰ است.همچنین برای ترجمه (به ویژه برگردان آثار ساموئل بکت و اوژن یونسکو)، فیلم نامه نویسی و کارگردانی نمایش نیز شناخته شده است. او در سال ۱۹۹۸ ملیت فرانسوی را اختیار کرد.