کتاب معرفت شناسی تطوری و لوازم آن برای بشر

Evolutionary Epistemology
کد کتاب : 121502
مترجم :
شابک : 978-6229612354
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 288
سال انتشار شمسی : 1401
سال انتشار میلادی : 1990
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 15 آذر

معرفی کتاب معرفت شناسی تطوری و لوازم آن برای بشر اثر فرانتس ووکتیتس

"جانداران تغییر کرده‌اند و حیوانات و گیاهان از ابتدا به همین صورت کنونی‌شان نبوده‌اند". این جمله‌ی به‌ظاهر ساده غوغایی در عالم اندیشه پدید آورد. به‌جرئت می‌توان گفت که هیچ‌یک از ایده‌های علمی عصر جدید آن همه شور و هیاهو ایجاد نکرد که ایده‌ی تطوّر یا تکامل جانداران. این ایده علوم انسانی را تغذیه کرد: روان‌شناسی تطوری، جامعه‌شناسی تطوری، انسان‌شناسی تطوری، اقتصاد تطوری و ... . اما فلسفه چطور؟ آیا «ایده‌ی تطور» فلسفه را هم تکان داد؟ فرانتس ووکتیتس در این کتاب درباره‌ی لوازم و پیامدهای فلسفی ایده‌ی تطور بحث می‌کند. به زبانی ساده و همه‌فهم، نخست اساس علمی ایده‌ی زیست‌شناختی تطور را روایت می‌کند و سپس به سراغ لوازم این ایده می‌رود. علاقه‌مندان فلسفه، زیست‌شناسی، روان‌شناسی، انسان‌شناسی و الهیات می‌توانند مسائل مورد علاقه‌ی خود را در این کتاب بیابند.
دفاع از وجود گرایش‌های فطری در جانداران و انسان‌ها، تفسیری تطوری-‌تاریخی‌-‌پویا از امر پیشینی کانت، نقد عقل‌گرایی و تجربه‌گرایی کلاسیک، گفت‌وگوی الهیات و زیست‌شناسی تطوری، و ارائه‌ی تبیینی تطوری از علم و فرهنگ از جمله‌ جذاب‌ترین مباحث این کتاب‌اند.

کتاب معرفت شناسی تطوری و لوازم آن برای بشر

فرانتس ووکتیتس
فرانتس مانفرد ووکیتتس (زاده ۵ ژانویه ۱۹۵۵ – درگذشته ۶ ژوئن ۲۰۱۸) زیست‌شناس، معلم دانشگاه و معرفت‌شناس اتریشی بود. او مطالب زیادی در زمینه معرفت شناسی، تاریخ و نظریه زیست شناسی، نظریه تکامل، اخلاق تکاملی، معرفت شناسی تکاملی و زیست شناسی اجتماعی نوشت.بین سالهای 1973 و 1978 ووکیتیس در دانشگاه وین به تحصیل در رشته جانورشناسی، دیرینه شناسی، فلسفه و نظریه علمی پرداخت. او دکترای خود را در سال 1978 دریافت کرد.از سال 1987 تا 2004 در دانشگاه گراتس استخدام شد و در آنجا به تدریس فلسفه زیس...
دسته بندی های کتاب معرفت شناسی تطوری و لوازم آن برای بشر