کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه

The miniature guide to critical thinking : concepts and tools

مشخصات کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه
مترجم :
شابک : 978-6008547167
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 96
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه اثر ریچارد پل

کتاب کوچکی که در دست دارید شامل مفهوم ها و ابزارهای اصلی تفکر نقّادانه از دیدگاه ریچارد پل می شود و این مفهوم ها و ابزارها را به صورت فشرده بیان می کند. این کتاب (که مبنای سایر کتاب های «مجموعۀ راهنمای اندیشه ورزان» است) حاوی برداشتی از تفکر نقادانه است که نوعی توافق عمومی بر سر آن وجود دارد؛ از این جهت، به کار استادان می آید. برای دانشجویان نیز، یک کتاب تکمیلی تفکر نقادانه در کنار کتاب های درسی دیگر است. استادان می توانند از آن در طراحی برنامۀ آموزشی، تکلیف های درسی، و آزمون ها برای موضوع های گوناگون استفاده کنند. دانشجویان نیز می توانند از آن برای ارتقای یادگیری خودشان در زمینه های مختلف استفاده کنند.
مهارت های مطرح شده در این کتاب در هر موضوعی به کار می آیند و افراد نقّاد از آنها در خواندن و نوشتن، و نیز در صحبت کردن و شنیدن، استفاده می کنند. این مهارت ها را می توان هم در زندگی شخصی و روزمره و هم در فعالیت های علمی (از تاریخ و ریاضیات گرفته تا فلسفه و هنر) به کار برد.

در این کتاب ۳ سطح برای اندیشه تعریف شده است؛

سطح ۳: سطح بالا؛ آشکارا تامل گرایانه است. مهارت در بالاترین سطح است. در آن پیوسته از ابزارهای سنجشگرانه اندیشی برای تحلیل و ارزیابی اندیشیدن استفاده می شود. همواره منصفانه است.
سطح ۲: سطح متوسط؛ گاه تامل گرایانه است و گاه نیست. ماهرانه است. در آن از واژگان سنجشگرانه اندیشی استفاده نمی شود.گاه منصفانه است و گاه نیست. اندیشه ممکن است در سفسطه گری ماهر باشد.
سطح ۱: سطح پایین؛ غیرتامل گرایانه. مهارت های ترکیبی سطح پایین. با اعتماد پیاپی به شهودهای خام همراه است. تا حد زیادی خودخواهانه است و یا با خودفریبی همراه است.

کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه

دسته بندی های کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه