کتاب لالایی

Ru
کد کتاب : 124
مترجم : المیرا پویامهر
شابک : 978-600-7642-87-0
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 136
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 2009
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 24 تیر

برنده ی جایزه ی گاورنر جنرال برای داستان فرانسوی زبان سال 2010

نامزد جایزه ی جایزه گیلر سال 2012

رمان برتر به انتخاب آمازون کانادا سال 2012

معرفی کتاب لالایی اثر کیم توی

عنوان اصلی رمان لالایی، «رو» است که در زبان ویتنامی به معنی رمان لالایی است و در فرانسوی، معنای رودی کوچک و همچنین، جریانی از اشک، خون و پول را به ذهن متبادر می کند. رمان لالایی، نوشته ی کیم توی، اثری ادبی و درخشان است: جریان زندگی بر روی جزر و مد های اضطراب و آشفتگی و کرانه های آرامش و آسودگی. این رمان با توصیفات واضح و روشن، دقت ریزبینانه و لطافت طبع کنایه آمیز خود، مخاطب را رهسپار سفری فراموش نشدنی می کند که از خانه های مجلل و باشکوه شهر سایگون شروع شده و در کمپی پرازدحام و گل آلود برای پناه جویان در مالزی، و بعد از آن، در زندگی ای جدید در ایالت کبک ادامه می یابد. شخصیت دختر جوان رمان لالایی، در کبک، آغوش باز جامعه ای جدید را حس کرده و تلاش می کند تا بخشی از رویای آمریکایی باشد. اما در بزرگسالی، زندگی روی بی رحم خود را دوباره به او نشان می دهد: او که حالا مادر دو پسر است، باید با بیماری اوتیسم فرزند کوچکترش مواجه شود. رمان لالایی، با حرکتی پیوسته از گذشته به حال و از تاریخ به خاطرات، به زندگی با همه ی عجایبش ارج می نهد: لحظات زیبا و احساسی، سنگدلی و اندوه، آسودگی و موقعیت های طنزآمیز.

کتاب لالایی

کیم توی
کیم توی، زاده ی سال 1968 در سایگون ویتنام، نویسنده ی کانادایی ویتنامی الاصل است که اولین رمانش، لالایی، برنده ی جایزه ی گاورنر جنرال برای داستان فرانسوی زبان در سال 2010 شده است. توی، کودکی خود را در ویتنام گذراند و پس از آن، به همراه والدینش با قایق به شهر مونترئال در کانادا گریخت. او دانش-آموخته ی حقوق، زبان شناسی و ترجمه از دانشگاه مونترئال است.
نکوداشت های کتاب لالایی
Gloriously, passionately, delicately unique.
درخشان، پر از احساس، ظریف و منحصر به فرد.
Chronicle Journal

It is harrowing, beautiful, and has compressed, perfect writing.
این کتاب، زیبا و شوکه کننده است و دارای نگارشی موجز و بی نقص است.
Newsweek Newsweek

Powerful and engaging.
استوار و درگیرکننده.
Winnipeg Free Press

قسمت هایی از کتاب لالایی (لذت متن)
صلحی که با توپ و تانک ایجاد شود ناگزیر باعث خلق صدها و هزاران حکایت در مورد شجاعت ها و دلاوری های قهرمانان می شود. در طول سال های اول بعد از پیروزی کمونیسم، دیگر در کتاب های تاریخ صفحات کافی برای جای دادن همه ی قهرمان ها نمانده بود، بنابراین آن ها را وارد کتاب های ریاضی کردند: اگر سرباز کونگ دو هواپیما در روز نابود کند در یک هفته چند هواپیما را نابود کرده است؟

دیگر ریاضی را با جمع و تفریق کردن موز و آناناس یاد نمی گرفتیم. کلاس ها تبدیل به میدان جنگ شده بود؛ ضرب و تقسیم را با مرده ها، زخمی ها و سربازان زندانی شده، پیروزی های میهن پرستانه و رنگ و لعاب دار یاد می گرفتیم.

اگر نشانه ای از عاطفه می تواند با توهین اشتباه گرفته شود، شاید عشق، رفتاری جهانی نیست: آن هم باید از زبانی به زبان دیگر ترجمه شده و آموخته شود.