موفق سازها

hit makers

مشخصات کتاب موفق سازها
مترجم :سینا بحیرایی
شابک :978-0050649831
قطع :رقعی
تعداد صفحه :404
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :2017
نوع جلد :شومیز
سری چاپ :1
زودترین زمان ارسال :27 خرداد

نامزد دریافت جایزه ی بهترین کتاب علمی و تکنولوژی گودریدز سال 2017

معرفی کتاب موفق سازها اثر درک تامسون | ایران کتاب

این کتاب درباره موفق هاست. معدود کارها و ایده هایی که در بین فرهنگ عامه و رسانه ها به محبوبیت فوق العاده و موفقیت تجاری قابل توجهی دست یافته اند. این کتاب بر این نظریه استوار شده است که اگرچه به نظر می رسد آهنگ ها، برنامه های تلویزیونی، فیلم های پرهزینه، شوخی های اینترنتی و برنامه های درجه یک به یکباره به موفقیت می رسند، ولی حتی این آشفته بازار فرهنگی هم تحت سلطه قوانین مشخصی قرار دارد؛ روان شناسی این که چرا بعضی مردم از بعضی چیزها خوششان می آید، شبکه های اجتماعی ای که این ایده ها از طریق آن ها گسترش می یابند و جنبه های اقتصادی بازارهای فرهنگی.
این کتاب اساسا دو پرسش مهم را مطرح می کند:
راز آفرینش محصولاتی که مردم دوست دارند، در موسیقی، سینما، تلویزیون، کتاب، بازی، برنامه های گوشی و دیگر بخش های قلمروی گسترده فرهنگ چیست؟
چرا در این بازار بعضی محصولات شکست می خورند در حالی که ایده های مشابه آن ها جواب می دهند و به محبوبیتی فوق العاده می رسند؟

این دو پرسش بهم ربط دارند، ولی یکی نیستند. برخلاف پرسش دوم، پاسخ پرسش اول در گذر زمان دچار تغییرات چندانی نشده است. محصولات تغییر می کنند و سلیقه مردم بالا و پایین می شود. ولی ساختار ذهن انسان همان حالت دیرینه خود را حفظ کرده است و نیازهای انسانی (تعلق داشتن، فرار کردن، آرزو کردن، فهمیدن، فهمیده شدن) ابدی هستند. به همین دلیل داستان آثار موفق تاریخ همه شبیه هم هستند و هم­چنان که خواهیم دید، هم خالقان و هم مخاطبان همیشه در حال بازپخش اضطراب ها و لذت های فرهنگ های گذشته هستند.

کتاب موفق سازها

قسمت هایی از کتاب موفق سازها (لذت متن)
هر بار که در یک شبکۀ اجتماعی (چه آنلاین یا آفلاین) اطلاعاتی به شخص دیگری می دهید، محبوبیت این اطلاعات به این بستگی دارد که آیا مخاطبان شما این اطلاعات را به مخاطبان خودشان می دهند یا خیر. از این نظر شما با یک پرسش داده روبه رو می شوید: «آیا این خبر مناسب مخاطبان من هست؟» مخاطبان شما هم به همین ترتیب این محاسبات را انجام می دهند تا تصمیم بگیرند که باید این اطلاعات را به دوستان شان بدهند یا خیر؛ «آیا این خبر مناسب مخاطبان من هست؟» و مخاطبان آن ها یا در اصل مخاطب مخاطب شما هم پیش از این که آن را برای مردم کاملا متفاوتی بفرستد همین قضاوت را می کند؛ «آیا مناسب مخاطبانم هست؟» هر مرحله ای که از این فرآیند طی می شود، آن خبر یک گام از منبع اصلی خود بیش تر فاصله می گیرد.

در بین تثبیت شده ترین و پایدارترین قواعد حاکم بر ساختار جامعۀ انسانی، یک نظریه به نام «هوموفیلی» وجود دارد. هوموفیلی که واژۀ جالبی هم به نظر می رسد، حول یک ایدۀ ساده می چرخد؛ شما شبیه آدم های اطراف تان (دوستان، همسرتان، دوستان آنلاین تان، همکاران تان) هستید. یک نظریۀ مرتبط دیگر هم به نام «قرابت» وجود دارد. «قرابت» معتقد است شما به آدم هایی که در اثر زندگی یا کار زیاد می بینید علاقه پیدا می کنید و شبیه آن ها می شوید. این دو نظریه در کنار هم شبیه ابعاد اجتماعی عناصری چون روانی و اثر دیده شدن به نظر می رسند. قبلا متوجه شدیم که اشخاص واحد چگونه جذب عناصر آشنا شده و محصول محیط شان می شوند. گروه های مردمی هم چنین وضعیتی دارند. توضیح دادن خود و مقابله با افراد مخالف ما به صورت پیوسته عمل خسته کننده ای است. کار عمیق تر و دوست داشتنی تر این است که گرد مردمی جمع شویم که ما را درک می کنند.

وقتی اطلاعاتی را با مردمی که با آن ها در ارتباط هستیم به اشتراک می گذاریم، به جای این که بپرسیم؛ چرا مردم آن چیزها را به اشتراک می گذرند؟ باید بپرسیم چه چیزی مردم را به هم متصل می کند؟