کتاب لئوناردو داوینچی

The Romance of Leonardo da Vinci
کد کتاب : 12662
مترجم :
شابک : 9786002783134
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 526
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1900
نوع جلد : سلفونی
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 13 بهمن

معرفی کتاب لئوناردو داوینچی اثر دیمیتری مرشکفسکی

لئوناردو داوینچی، دومین رمان دمیتری مرشکوفسکی است که نخستین بار در سال 1900 توسط مجله ای منتشر شد و سپس به صورت نسخه ای جداگانه در سال 1991 انتشار یافت. این رمان بخش دوم از سه گانه ای به نام مسیح و ضد مسیح (1990-1907) ، است که با رمانی به نام مرگ خدایان آغاز شده است.
مرسکوفسکی با مصالح و اطلاعاتی که در زمان خود از این نقاش و هنرمند نابغه یعنی لئونادرو داوینچی در دست دارد زندگی او را در قالب داستانی می نویسد. این رمان با تاجری آغاز می شود که به واکاوی مجسمه ی ونوس مشغول است و نیز با دعوت شدن لئوناردو به عنوان یک متخصص. این تکرار صحنه پایانی کتاب اول این سه گانه یعنی مرگ خدایان است. ماجراجویی های این هنرمند و اندیشمند بزرگ عصر رنسانس که بر خلاف پیش زمینه ی درگیری ها و مصیبت ها قرار دارد ، نشان دهنده ی دوباره ظهور کردن اومانیسم و بازگشت به روح عهد باستان و مقابله با وحشتهای منسوب به قرون وسطی است. این کتاب در قدرت جادویی اش برای برانگیختن تصاویر واضح و روشن از قرون وسطی غیرقابل مقایسه است. این مراسم تاریخی مجلل است، پر از نعمت و شکوه .در اینجا و آنجا خوانندگان نگاهی اجمالی به نقصان و ضعف اخلاقی که در پشت این عظمت است می اندازند. این اثر یک رمان تاریخی شگفت انگیز است که سرشار از شوخ طبعی تند و تیز است و شامل بخش هایی است که اشعار واقعی در میان نثر است.

کتاب لئوناردو داوینچی

دیمیتری مرشکفسکی
مرشکفسکی نویسنده روس، نماینده مکتب سمبولیسم در ادبیات این کشور است که حدود ۱۰۰ سال پیش، با استفاده از منابع و ماخذ، زندگی مستند لئوناردو داوینچی نقاش ایتالیایی شهیر عصر رنسانس را به قالب رمان درآورده است. در این رمان، به شخصیت درونی این نقاش پرداخته شده و مقاطع مختلف زندگی داوینچی از کودکی تا بزرگسالی روایت می شود. لئوناردو داوینچی در سیر اتفاقات این داستان از نوجوان تشنه علم و دانش تا پژوهشگری پر جنب و جوش در حوزه ریاضی، هنر و حکمت تغییر می کند.
قسمت هایی از کتاب لئوناردو داوینچی (لذت متن)
لئوناردو در اواخر نوامبر ۱۴۹۸ چنان از تنگدستی به جان آمد که نامه ای به دوک مورو نوشت. در مدارک باقیمانده از لئوناردو چرک نویسی از این نامه به دست آمده است. این پیش نویس حاوی جملات ناتمام و فاقد رابطه درونی با یکدیگر است و به من من محجوبانه و ناشیانه مردی شباهت دارد که از فرط شرم و بیچارگی حتی شیوه التماس و گدایی را هم از یاد برده است: «سینیوره، خوب می دانم که عالیجناب مشغولیات بسیار مهم تری دارد؛ اما در عین حال خوف آن دارم که سکوتم موجبات خشم حامی بزرگوارم را فراهم آورد؛ و از این روست که بی پروا به خود جرئت می دهم وضعیت اضطراری و نیازهای اندکم را یادآوری کنم و توجه شما را به عواقب هنری که به سکون و تعطیل محکوم شده، جلب کنم...

«دو سال است که حقوقی دریافت نکرده ام. سایرینی که در خدمت آن عالیجناب انجام وظیفه می کنند، درآمدهای جانبی و ذخیره مالی دارند و می توانند مدتی صبر کنند و منتظر بمانند. اما من و هنرم، هنری که راستش را بخواهید با کمال میل حاضرم آن را با شغل پردرآمد و نان و آبداری عوض کنم...

«زندگی من وقف خدمت به آن عالیجناب است و من همیشه و روز و شب آماده اطاعت از فرمان های شما هستم... «در مورد تندیس اصلا سخنی به میان نمی آورم، چون درک می کنم که فعلا زمان...»