کتاب خانواده تیبو (۴ جلدی)

The Thibaults

مشخصات کتاب خانواده تیبو (۴ جلدی)
مترجم :
شابک : 978-9644480690
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 2348
سال انتشار شمسی : 1393
سال انتشار میلادی : 1936
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب خانواده تیبو (۴ جلدی) اثر روژه مارتن دوگار

این رمان از سویی به بررسی وقایع اروپا در سالهای ابتدایی قرن بیستم و سالهای جنگ اول جهانی می پردازد و از سویی دیگر همگام با آن شرح وقایع خانواده ثروتمند و فرهیخته فرانسوی یعنی خانواده تیبو را توصیف می کند. فرزند کوچک این خانواده، ژاک تیبو با روح سرکش و رام نشدنی اش سرنوشت خود را در دنیای پیرامونش می جوید و خانواده را ترک می گوید. او در تعامل با اندیشه های سوسیالیستی اش به تضاد با خوشبختی و زندگی ایده آل در کنار کسی که دوستش دارد می رسد.این کتاب که برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۳۷ می باشد را یکی از بزرگترین رمان های قرن دانسته اند. بررسی دقیق و موشکافانه وقایع فرانسه پیش از جنگ جهانی جلد سوم و چهارم کتاب را تا حد یک سند تاریخی ارزشمند جلوه می کنند.


روژه مارتن دوگار خود در مراسم دریافت جایزه نوبل می گوید: ((رمان نویس واقعی کسی است که می خواهد همواره در شناخت انسان پیش تر برود و در هریک از شخصیت هایی که می آفریند زندگی فردی را آشکار کند، یعنی نشان دهد که هر موجود انسانی نمونه ایست که هرگز تکرار نخواهد شد. اگر اثر رمان نویس بخت جاودانگی داشته باشد به یمن کمیت و کیفیت زندگی های منحصربه فردی است که توانسته است به صحنه بیاورد. ولی این به تنهایی کافی نیست. رمان نویس باید زندگی کلی را نیز حس کند، باید اثرش نشان دهنده جهان بینی خاص او باشد. هر یک از آفریده های رمان نویس واقعی همواره بیش و کم در اندیشه هستی و ماورای هستی است و شرح زندگانی هریک از این موجودات، بیش از آنکه تحقیقی درباره انسان باشد، پرسش اضطراب آمیزی درباره معنای زندگی است.))

آلبر کامو در مورد این کتاب چنین می نویسد:

«... این مضمون بزرگ، انسان درافتاده در میان تاریخ و خداوند، در رمان خانواده ی تیبو، که در آن همه ی آدمها به سوی مصیبت تابستان 1914 راه می سپارند، به شیوه ی سنفونی ها همنوا می شود. چیزی هست که دیگر موضوع دین در پیشاپیش صحنه قرار ندارد. این موضوع در نخستین جلدهای رمان جریان دارد، اما رفته رفته که تاریخ سرنوشت افراد را در بر می گیرد محو می شود و بار دیگر به صورتی منفی در آخرین جلد رخ می نماید...
احساس تاریخی (به هردو معنای «شور» و «رنج») امروز خالی از احساس وجود خداست یا، دست کم، چنین به نظر می رسد. به عبارت ساده ترمصائب تاریخی قرن بیستم نشان دهنده ی اضمحلال مسیحیت بورژوایی است. یکی از مصادیق نمونه ی این مطلب آن است که پدر خانواده ی تیبو که در نظر آنتوان مظهر مجسم دین است، درست پس از آنکه آنتوان بی اعتقادی خود را به وجود خدا اعلام می کند می میرد. در عین حال، جنگ عمومی در ذهن ها در می گیرد و جامعه ای که گمان می رفت بتواند در آن واحد تاجر و مسیحی باشد در خون غرق می شود...»

کتاب خانواده تیبو (۴ جلدی)

روژه مارتن دوگار
روژه مارتَن دو گار (به فرانسوی: Roger Martin du Gard) (زاده ۳۱ مارس ۱۸۸۱ - درگذشته ۲۲ اوت ۱۹۵۸) نویسندهٔ فرانسوی بود که برندهٔ جایزه نوبل ادبیات 1937 شد.