کتاب نوازنده همراه و بیماری سیاه

The accompanist
کد کتاب : 13152
مترجم :
شابک : 9782000000211
قطع : جیبی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1385
سال انتشار میلادی : 1985
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 خرداد

معرفی کتاب نوازنده همراه و بیماری سیاه اثر نینا بربروا

«نوازنده همراه و بیماری سیاه» مجموعه دو داستان حدودا صد صفحه ای است از نینا بربرووا، نویسنده روس. «نوازنده همراه» در قالب دست نوشته های زنی است که پس از مرگ او پیدا شده اند و پس از ویرایش به چاپ سپرده شده اند. زن، که نامش سونیا بوده، داستان زندگیش را از کودکی تا میان سالی نوشته است. او نوازنده پیانو و ساکن پترزبورگ بوده و پس از انقلاب روسیه، به دلیل وضع بد مالی از ۱۸ سالگی مجبور به کار کردن می شود. کاری که پیدا می کند نوازندگی همراه یک زن خواننده مشهور به نام ماریا نیکلایونا است. از آن پس زندگی سونیا با زندگی ماریا گره می خورد. آن ها ابتدا به تورهای دور روسیه می روند و بعد هم به همراه همسر ماریا قاچاقی کشور را ترک می کنند و به پاریس می روند. ماریا درگیر یک ماجرای عشقی می شود و سونیا شاهد ماجراست، تا آن که عاقبت ماریا و عاشقش به آمریکا می روند و او را تنها می گذراند.

داستان دوم، به نام «بیماری سیاه»، روایت اول شخص مردی است به نام یوگنی پتروویچ که تصمیم می گیرد گوشواره های یادگار زنش را بفروشد و از پاریس، که در آن زندگی می کند، به آمریکا برود؛ به دنبال دوستی به نام دروژین که در شیکاگو زندگی می کند و شبیه اسب است. داستان سه بخش دارد. بخش اول در پاریس است و از تلاش یوگنی برای فروش گوشواره ها تا هم خانه شدنش با یک دختر بالرین زیبا و ترک پاریس به مقصد نیویورک را شامل می شود. بخش دوم در نیویورک می گذرد و شرح اقامت یک ساله یوگنی به عنوان پیشکار و منشی نزد نویسنده ای روس و روابط عاشقانه یوگنی با دختر نویسنده است. بخش سوم هم گفتار کوتاهی است از یوگنی در شیکاگو. هر دو داستان به نوعی شرح درون به هم ریخته و روان متزلزل شخصیت هایشان هستند. در واقع، به نظر می رسد در این دو داستان ماجرا فرع بر شخصیت است.

در «نوازنده همراه» ماریا به شدت بی اعتماد به نفس است و خود را وصله وجود سونیا می داند. توجه مردم به سونیا از سر میل و رغبت است و توجه به ماریا از سر ترحم. ماریا حس می کند نه استعداد دارد، نه هوش، و نه زیبایی. او میل دارد که در فرصتی محتمل ضربه ای اساسی به خوشبختی سونیا وارد کند، اما حتی در این کار هم ناکام می ماند. ماریا در تصور حقیر از خود فرو می رود، و متوجه نمی شود که دیگران ظاهرا چنین برداشتی از او ندارند.

کتاب نوازنده همراه و بیماری سیاه

نینا بربروا
نینا بربروا در ۲۶ ژوئیه ۱۹۰۱ از پدری ارمنی‌تبار و مادری روس در سن‌پترزبورگ به دنیا آمد. متعاقب انقلاب اکتبر و تحولات عمیق حاصل از آن بربروا به همراه همسر شاعرش ولادیسلاو خداسویچ روسیه را ترک کردند. ابتدا به برلین و سپس به نقاط دیگری در اروپا رفتند و در نهایت در سال ۱۹۲۵ در پاریس اقامت گزیدند، او مدتی اجازه کار در فرانسه را نداشت و مجبور بود با کارهایی چون خیاطی مخارج زندگی‌اش را تأمین کند.در پاریس با هنرمندان و نویسندگان دیگر روسی در تبعید مانند آنا آخماتووا، ولادیمیر ناباکوف، ...