کتاب عکس های فوری

Immediate photos

مشخصات کتاب عکس های فوری
شابک : 978-6002780034
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 135
سال انتشار شمسی : 1393
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 بهمن

معرفی کتاب عکس های فوری اثر سهیلا بسکی

«عکس های فوری» مجموعه ای از تصاویر تک چهره هاست که در یک کادر و در یک لحظه و بر یک زمینه ثابت شده اند. برداشت هایی که سهیلا بسکی نویسنده و مترجم معاصر ایران آنها را در این کتاب گرد هم آورده تا خواننده را با ثبت آنی و لحظه ای از دقایق ماندگار این مکان ها آشنا کند. در ثبت لحظه های یک گل فروشی در امامزاده عبدالله «بسکی» نمونه کارت های یک گل فروشی را چنین به تصویر می کشد: «در حسرت مادر»،« رفیق بی کلک مادر»، «مادر مرا ببخش» و شاه بیت آن «دختری گفت با پدر امروز – مدرسه شور وحال دیگر داشت /امروز روز مادر بود – خوش به حال کسی که مادر داشت.»

یا برداشت نویسنده از میدان انقلاب در سال ها قبل: «وقتی از میدان انقلاب رو به جنوب آن می روید شیب را زیر پاهای خود احساس می کنید، و پیش رو، هم در سطح و هم در ارتفاع، ساختمان ها کوتاه تر و ناهموارتر می شوند. پایین تر در میدان قزوین ازدحام مردان جوانی که اورکت و شلوار نظامی به تن دارند و صبح جمعه برای معامله خرده ریزهایی که معلوم نیست از کجا به دست آمده، سر در هم فرو برده و به هم فشرده ایستاده اند، رنگ سبز کدری بر میدان خاکی رنگ می پاشد و...»

در کتاب عکس های فوری خواننده با چهره هایی مواجه می شود که نویسنده آنها را در لحظه ها نگاه داشته است: تصویرهای جمعی با چهره هایی که دیگر نیستند، گاهی نیز فقط طبیعت و منظره را مشاهده می کنید و گاهی چهرة یک آدم که جزئی از زمینه طبیعت است.

همچنین مکان هایی چون «بازار تهران»، «خیابان منوچهری»، «میدان راه آهن»، «میدان ولیعصر»، «انستیتو پاستور»، «بازار ارز»، «باجه بلیت فروشی» و ... از جمله اماکنی است که نویسنده سعی کرده با برش های کوتاه تصویری خواننده را با واقعیت های تهران آشنا کند.

کتاب عکس های فوری

سهیلا بسکی
سهیلا بسکی (۱۳۳۲-۱۳۹۴)، نویسنده و مترجم ایرانی بود. او هم‌چنین بنیان‌گذار جایزه معمار، نشریه تخصصی معمار، و نشریهٔ شهر بود. سهیلا بسکی در سال ۱۳۸۲ مجموعه داستان کوتاه پارهٔ کوچک برنده جایزه گلشیری شد. هیئت داوران آن دوره از جایزه گلشیری به خاطر دقت در مشاهده و کشف جزئیات داستانی، زبانی روان و پالوده، جان بخشیدن به اشیاء روزمره و خلق داستان‌های کوتاهی سرشار از لایه‌های متعدد معنایی پاره کوچک را شایسته دریافت عنوان بهترین مجموعه داستان اول سال ۱۳۸۱ دانستند. دومین مجموعه داست...
دسته بندی های کتاب عکس های فوری