کتاب گاه شمارهای فلسفی

Philosophical Chronicles
چشم اندازهایی در فلسفه قاره ای
کد کتاب : 133643
مترجم :
شابک : ‏‫‬‮‭978-6227668353
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 78
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 2004
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 اردیبهشت

معرفی کتاب گاه شمارهای فلسفی اثر ژان لوک نانسی

گاه‌شمارهای فلسفی واقعا به چه معناست؟ گاه‌شمار نوعی دستورالعمل است که امری زمان‌بندی‌شده و ادواری را نشان می‌دهد که محتوای آن یا دربارۀ حوزه‌ای خاص است (امور مربوط به خوردوخوراک، باغبانی و …) یا دربارۀ نوعی ذهنیت [سوبژکتیویته] است (جهان، براساس خلق‌وخوی نویسندۀ گاه‌شمار).
این کتاب مجموعۀ متن‌های ماهیانه یا «گاه‌شمارهایی» است که طی یازده ماه در رادیوی فرهنگ فرانسه ایراد شده‌اند و فلسفه را با چند گره‌گاه زندگی معاصر پیوند می‌زند. گاه‌شمارهایی در باب یک رشتۀ کهن‌سال [یعنی فلسفه]، چه‌بسا کهن‌سال‌ترین رشتۀ زنده، چه می‌توان کرد جز اینکه مسائل و بحران‌های مزمنی را که این رشته با آن‌ها رو‌به‌روست، در دل تقلایی که برای زنده‌ماندن دارد، پیوند بزنند. هرچند خود وجود فلسفه به نامشروط‌بودنش بستگی دارد، در مسیر تحولش، فیلسوفان معمولا آن را وادار کرده‌اند به امور مشروط گوناگونی تن دهد، ‌از‌جمله امر مشروط فرهنگی، که امروزه بسیار رایج و جذاب است. اما فلسفه به زیستن ادامه داد و با بیرون‌کشیدن خود از همۀ امور مشروط فراداده، از بحران‌های پیش روی‌اش جان سالم به در برد، بی‌آنکه هیچ‌گاه بتواند خود را به مفهومی دائمی از امر نامشروط گره بزند.
اگر فلسفه بتواند ما را به زمانی دیگر و مکانی دیگر هدایت کند، با این حساب، چه دخلی به زندگی دارد؟ آیا فلسفه بخشی از زندگی است یا بیرون از زندگی است؟ آیا فلسفه راهنمای ادارۀ عملی زندگی است یا در مقام راهنمایی مفهومی، گوشه‌ای ایستاده؟ فلسفه به نظام کردارهای ما ربط دارد یا به نظام دلایل؟ در نگاه نانسی، همۀ این پرسش‌ها و تنش‌هایی که پدید می‌آورند، جزو ذات فلسفه‌اند و فلسفه را به چیزی بسان «شکل زندگی» صمیمانه بدل می‌کنند.

کتاب گاه شمارهای فلسفی

ژان لوک نانسی
ژان‌لوک نانسی (متولد ۲۶ ژوئیه ۱۹۴۰) فیلسوف فرانسوی و استاد مدرسه عالی اروپا و دانشگاه استراسبورگ است.آثار ترجمه‌شده به فارسیحقیقت دموکراسی، ژان لوک نانسی، پویا ایمانی (مترجم)، ناشر: نشر مرکز، ۱۳۹۱عدالت، عشق، زیبایی، ژان لوک نانسی، افشین حفیظی (مترجم)، ناشر: نشر مرکز، ۱۳۹۲بداهت فیلم، ژان لوک نانسی، باقر پرهام (مترجم)، ناشر: ایو ژوارت (در فرانسه)، ۲۰۰۱آوار خواب، ژان لوک نانسی، احسان کیانی خواه (مترجم)، ناشر: حرفه نویسنده، ۱۳۹۵هستی در فقدان، ژان لوک نانسی، نریمان جهانزاد (مترجم)، ناشر:...