کتاب رباعیاتی از نیشابور

Quatrains from Neishabur
(دو دفتر شعر:رباعی ها،دو بیتی ها)
کد کتاب : 133865
شابک : 978-6222601096
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 392
سال انتشار شمسی : 1402
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 خرداد

معرفی کتاب رباعیاتی از نیشابور اثر محمدرضا شفیعی کدکنی

کتاب «رباعیاتی از نیشابور» اثر محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر برجسته‌ی خراسانی و استاد دانشگاه تهران است که یکی از مهم‌ترین آثار ادبی معاصر به شمار می‌رود. این کتاب شامل مجموعه‌ای از رباعی‌ها و دوبیتی‌هایی است که برخی از آن‌ها در نیشابور و کدکن سروده شده و برخی دیگر نیز در تهران. شفیعی کدکنی در این اثر، نیشابور را نه به عنوان یک نقطه‌ی جغرافیایی در خراسان، بلکه به مثابه‌ی حال‌وهوایی روحی و فضایی مملو از احساس و اندیشه‌ورزی توصیف می‌کند. او با استفاده از زبان شعر و قالب رباعی، به بیان تجربیات، احساسات و اندیشه‌های خود پرداخته و خواننده را با دنیای درونی و تفکراتش آشنا می‌سازد. کدکنی در این کتاب، به مانند دیگر آثارش، با زبانی شیوا و عمیق، به ترسیم تصاویری زیبا و دلنشین از محیط پیرامون و تجربیات انسانی، با بهره‌گیری از تمثیل‌ها و استعاره‌های ناب، به خلق شعری پرداخته است که هم زیبایی‌های صوری ادبی دارد و هم عمق معنایی. همچنین «رباعیاتی از نیشابور» فقط یک اثر ادبی نیست، بلکه یک سند فرهنگی و تاریخی نیز به شمار می‌آید. این کتاب نشان‌دهنده‌ی ارتباط عمیق شفیعی کدکنی با فرهنگ و تاریخ ایران و به ویژه نیشابور است، شهری که او در آن به دنیا آمده و بخشی از جوانی خود را در آن گذرانده است.
به لحاظ محتوایی، در این کتاب، شفیعی کدکنی با نگاهی عارفانه و ژرف مسائل انسانی و اجتماعی را مورد بررسی هنری قرار داده است که خواننده را به تأمل و تفکر وادار می‌سازد. این کتاب بیانگر دیدگاه‌های شاعر در مورد مفاهیمی چون عشق، زندگی، مرگ، زیبایی و حقیقت است. وی به خواننده اجازه می‌دهد تا در هر بیت و رباعی، جهانی تازه را کشف کند و به تأمل در مورد موضوعات مختلف بپردازد. با این اوصاف، «رباعیاتی از نیشابور» نه‌تنها برای دوستداران شعر و ادبیات فارسی، همچنین برای کسانی که به دنبال درک عمیق‌تری از فرهنگ و تاریخ ایران هستند، ارزشمند و قابل‌توجه می‌باشد و به مثابه‌ی یک منبع الهام‌بخش برای نسل‌های آینده عمل می‌کند.

کتاب رباعیاتی از نیشابور

محمدرضا شفیعی کدکنی
محمدرضا شفیعی کدکنی در نوزدهم مهرماه ۱۳۱۸ در کدکن ( نیشابور ) در خراسان[۱]شفیعی کدکنی سرودن شعر را از جوانی به شیوهٔ قدمایی آغاز کرد و پس از چندی به سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. با انتشار دفتر شعر در کوچه باغ های نشابور نام آور شد. آثار شفیعی را می توان به سه گروه انتقادی و نظری و مجموعه اشعار خود وی تقسیم کرد. آثار انتقادی این نویسنده، شامل تصحیح آثار کلاسیک فارسی و نگارش مقالاتی در حوزه نظریه ادبی می شود، که بخشی از آن ها در زیر آورده شده اند. در میان آثار نظری شفیعی کدکنی کتاب موسی...