کتاب مرد با شال آبی

Man with a Blue Scarf
روند خلق یک پرتره با لوسین فروید

مشخصات کتاب مرد با شال آبی
مترجم :
شابک : 978-6001522840
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 240
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 27 آذر

معرفی کتاب مرد با شال آبی اثر مارتین گی فورد

مرد با شال آبی داستان خلق یک پرتره از نگاه مدل است. این کتاب به نوعی بی همتاست: پشت پردۀ احساس مدل شدن برای نقاشی ستایش برانگیز و تبدیل شدن به اثری هنری.
لوسین فروید، که از او با عنوان بزرگ ترین هنرمند فیگوراتیو زمان ما یاد می کنند، ماه ها وقت صرف کشیدن پرترۀ منتقد هنری، مارتین گی فورد، می کند. فروید در سال ۱۹۲۲ در برلین متولد شد و در سال ۱۹۳۳ به همراه خانواده اش به انگلستان مهاجرت کرد. او هنرمندی است که تمرکزش بر فردیت تمام چیزهایی است که می بیند و می کشد و، از همه بیشتر، بر انسان ها.
کتاب خواننده را به خصوصی ترین و مسحورکننده ترین مکان می برد: استودیوی نقاش. این روایت روزنگار ما را به قلب روش های کاری این استاد مدرن می برد، هم به لحاظ فنی و هم کمی روانی. از این میانه، درکی از چیستی یک پرتره به دست می آید؛ اثری هنری که از پی ملاقات نقاش و سوژه خلق می شود. اما چیز دیگری نیز آرام آرام ساخته می شود: پرتره ای از خود لوسین فروید، با کلمات. نه بیوگرافی، که مجموعه ای از نماهای نزدیک: نقاش هنگام کار، هنگام گفت وگو در رستوران، تاکسی و خود استودیو. نویسنده خواننده را با نقاشی همراه می کند که پیکاسو، جاکومتی، فرانسیس بیکن و همچنین جرج اورول و دبلیو اچ اودن دوستان و هم عصرانش بودند.
این کتاب حاوی آثار دیگر فروید از دهۀ ۱۹۴۰ تا پایان عمر او نیز هست؛ از جمله یک اچینگ که گی فورد پس از اتمام نقاشی برای آن نیز مدل شد. عکس های زیبای بسیاری که با دوربین دیوید داوسن از فروید هنگام کار گرفته شده در کتاب آمده است. همچنین تصاویری از آثار نقاشان بزرگ گذشته مانند ون گوگ و تیسین، که موضوع بحث و گفت وگوی فروید و گی فورد قرار گرفته است.
این اثر، که مملو از مشاهدات غیرعادی و رازگشایانه است، یکی از اصیل ترین، لذت بخش ترین و آموزنده ترین کتاب های عصر ما دربارۀ هنر محسوب می شود.

کتاب مرد با شال آبی

مارتین گی فورد
مارتین گی‌فورد منتقد، نویسنده و کیوریتور است. از کتاب‌های پیشین او می‌توان به خانۀ زرد و کانستبل عاشق اشاره کرد. در سال ۲۰۰۹ از کیوریتورهای نمایشگاه «پرتره‌های کانستبل» در «نشنال پرتره گالری» لندن بود. در گذشته منتقد هنری نشریاتی چون اسپکتیتور و ساندی تلگراف بوده و اکنون منتقد ارشد هنری بلومبرگ نیوز است.
دسته بندی های کتاب مرد با شال آبی