کتاب هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی

Eight Thousand Years of Ethnic Garment History
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 159,000 | 143,100 تومان

  • موجود
  • انتشارات: هیرمند هیرمند
    نویسنده: مهر آسا غیبی
کد کتاب : 13569
شابک : 978-9644080500
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 661
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 9
زودترین زمان ارسال : 12 خرداد

برنده ی جایزه ی کتاب سال 1385

معرفی کتاب هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی اثر مهر آسا غیبی

در این کتاب تصاویر رنگی، و سیاه و سفید بسیاری درباره پوشاک مردم ایران در دوره های متفاوت باستانی و تاریخی از سنگ نگاره ها و یافته های باستانی و تاریخی ارائه شده است که پژوهشگر را در این زمینه یاری می کند. این کتاب از سیزده بخش تشکیل شده و به دو بخش “پوشاک باستانی” و “پوشاک دوره اسلامی” تقسیم می شود. بخش اول تا ششم کتاب مربوط به پوشاک باستانی و بخش هفتم تا پایان بخش سیزدهم به پوشاک دوره اسلامی تعلق دارد. نویسنده در ابتدای هر فصل خلاصه ای از تاریخ دوره مورد بحث را می آورد و بیان می دارد که شرایط مختلف تاریخی تاثیرات عمیقی بر مقوله پوشاک دارد.”برای چگونگی تاثیر گذاری تمدن ها و مظاهر آن ناگزیرم گذرا به شرح تاریخ بپردازم.”( صفحه 202) و سپس اجزای لباس در هر دوره به شکلی مفصل و به تفکیک شرح داده می شود. پارچه بافی در هر دوره مطلب بعدی هر فصل را به خود اختصاص می دهد.
پس از پایان فصول، به بخشی می رسیم که با عنوان “توضیح پاره ای از اصطلاحات” مشخص شده و در آن درباره بسیاری از اصطلاحات کتاب توضیح داده شده است. بخش های بعد به ترتیب عبارتند از: نمایه، منابع و مآخذ فارسی و لاتین.

نویسنده در سیزده بخش سیر تحول پوشاک را در ایران از دوره باستان تا قاجاریه بحث کرده است؛ پوشاک باستانی، پوشاک اقوام آریایی (ماد و پارس)، سلوکی، ساسانی، دوره اسلامی، سامانیان، ایلخانان، صفویان، دوره افشار و زند و قاجاریه از فصل های این بخش ها است.

کتاب هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی

دسته بندی های کتاب هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی