کتاب پیش داوری

Miracles and idolatry

  • 15 % تخفیف
    قیمت : 23,000 | 19,550 تومان

  • موجود
  • انتشارات: روزگار نو روزگار نو
    نویسنده:
مشخصات کتاب پیش داوری
مترجم :
شابک : 978-6006867519
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 122
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 5 بهمن

معرفی کتاب پیش داوری اثر ولتر

بعضی از کتاب ها در تمام طول تاریخ موجب تحول جهان شده اند و شیوه ی نگاه ما به خودمان و دیگران را عوض کرده اند. آن ها در مباحث، اختلافات عقاید، جنگ ها، انقلاب ها و زندگی های بسیاری تأثیرگذار بوده اند. پیش داوری (Miracles and idolatry‎‬)، یکی از همان آثاری به حساب می آید که باعث آشنایی شما با کارهای متفکران بزرگ، پیشگامان، اصلاح طلبان و طالع بینان می شود.

فرانسوا ولتر (Francois Voltaire)، نویسندۀ این کتاب با طرح دیدگاه های غیرعادی خود راجع به اعتقادات آدمی و تمسخر ریاکاری و زهد مبالغه آمیز، از پیروانش می خواهد با عقل و خرد عمل نمایند و از ورای دروغ هایی که رهبران شان به خوردشان می دهند به آرا و نظرات روشنفکران سراسر دنیا توجه نمایند. او مانند بسیاری از متفکران عصر روشنگری در آثارش اغلب به نقد عدم مدارا، تعصب مذهبی و ساختار قدرت در فرانسۀ عصر خود می پرداخت.

کتاب پیش داوری

ولتر
ولتر با نام واقعی فرانسوا ماری آروئه، زاده ی 21 نوامبر 1694 و درگذشته ی 30 می 1778، فیلسوف و نویسنده ی فرانسوی برجسته ی عصر روشنگری است.ولتر در پاریس به دنیا آمد. او در هفت سالگی مادر خود را از دست داد و در خانواده ای مذهبی بزرگ شد. ولتر در مدرسه لوئی کبیر تحصیل کرد، در آنجا زبان لاتین و یونانی آموخت و بعدها نیز بر ایتالیایی، اسپانیایی و انگلیسی مسلط شد. او بر خلاف میل پدر، که می خواست پسرش حقوقدان شود، نویسندگی را در پیش گرفت. ولتر به انجمنی به نام تمپل پیوست و سپس به شاگردی یکی از قضات دادگ...
دسته بندی های کتاب پیش داوری
قسمت هایی از کتاب پیش داوری (لذت متن)
ما به مرده بیشتر از زنده احترام می گذاریم. ما باید به هر دو احترام بگذاریم. ملتی متمدن خوانده می شود که دشمن مغلوبش را قتل عام نکند، زیرا اگر ما مجاز بودیم که همسایگان خود را بخوریم، بهتر بود که اراذل هموطن خود را می خوردیم که باعث سعادت اجتماعی نیز می شد. اما ملت های متمدن همیشه متمدن نبوده اند؛ تمام ایشان مدت های مدیدی در بدویت به سر برده اند؛ و طی بی نهایت تغییر و تحولاتی که این کره خاکی متحمل شده است، گونه های بشری گاه رو به کثرت رفته و گاه نادر شده است. آن چه امروزه برای فیل ها، شیرها، ببرها در حال وقوع است و باعث کاهش تعداد آن ها شده، زمانی نیز برای نسل بشر اتفاق افتاده است. هنگامی که انسان های اندکی در منطقه ای ساکن می شده اند، هنر چندانی نداشته و اغلب شکارچی بودند. عادت تغذیه از آن چه کشته اند باعث شد که با دشمنان شان نیز بمانند گوزن ها و گرازها رفتار نمایند. این خرافات بود که باعث می شد انسان ها بعنوان قربانی کشته شوند، این نیاز بود که باعث می شد ایشان خورده شوند.

کدامیک جنایت بزرگ تری است، این که کاهنی به افتخار خداوند خویش، کاردی را در قلب دختر زیبا و آراسته ای فرو نماید، یا خوردن تبهکاری که به هنگام دفاع مشروع کشته شده است؟ در حال باید توجه نمود که داستان هایی که درباره قربانی کردن دختران و پسرانی که بعنوان فدیه و قربانی کشته شده اند، بسیار بیشتر از مواردی است که به جهت خوردن کشته شده اند. یهودیان ایشان را قربانی می کردند و آن را تکفیر می نامیدند. این یک مراسم واقعی قربانی کردن بود که در باب بیست و هفتم کتاب لاویان ذکر گردیده است و تنها به این بسنده نشده که این ارواح زنده می بایست در راه خداوند فدیه شوند بلکه عنوان شده که می بایست خورده شوند و تنها به این وسیله تطهیر می شوند. این امر مشخص است، پس چرا نباید قوم بنی اسرائیل را آدمخوار نامید؟

در مجموعه داستان هایی از تاریخ انگلستان خوانده ام که در عصر کرامول، شمع سازی در دوبلین، شمع های بسیاری خوبی که از چربی مردم انگلیس تهیه شده بود را می فروخت. پس از مدتی یکی از مشتریان اعتراض می کند که دیگر شمع ها از آن کیفیت خوب سابق برخوردار نیستند، و او پاسخ میدهد"این ماه تعداد محکومین انگلیسی خیلی کم بوده" سوالم این است که چه کسی مقصر است، آن هایی که انگلیسی ها را می کشته اند یا این شمع سازی که از چربی آن ها شمع درست می کرده است؟