کتاب پنجاه سال حرمسرای ناصرالدین شاه

Fifty years of Nasser al-Din Shah's harem
  • 75,000 تومان

  • تمام شد ، اما میاریمش 😏
  • انتشارات: سمیر سمیر
    نویسنده:
کد کتاب : 13678
شابک : 978-9642203659
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 745
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب پنجاه سال حرمسرای ناصرالدین شاه اثر خسرو معتضد

نویسنده در کتاب پیش رو به مطالعه جامع و کامل تاریخ قاجار در دوران حکومت پنجاه ساله ی چهارمین شاه این سلسله، ناصرالدین شاه و سرگذشت زنان حرمسرای گسترده ی او می پردازد.

کتاب پنجاه سال حرمسرای ناصرالدین شاه

خسرو معتضد
خسرو معتضد (۱۳۲۱) تاریخ‌نگار، مجری و کارشناس «برنامه‌های تاریخ معاصر» در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. وی پیش از انقلاب در دانشکدهٔ رادیو و تلویزیون و مدتی نیز در دانشکده افسری، تاریخ معاصر تدریس می‌کرده‌است.پدرش سرهنگ دکتر تقی معتضد معروف به شمس الادباء لاریجانی ، اصالتا مازندرانی بوده و نام خانوادگی دیگر بستگان پدری وی همچنان شمس لاریجانی است. او متأهل و دارای یک پسر به نام اشکان و دو دختر به نام های میترا و ماندانا می‌باشد، او بعد از دیپلم وارد د...
دسته بندی های کتاب پنجاه سال حرمسرای ناصرالدین شاه
قسمت هایی از کتاب پنجاه سال حرمسرای ناصرالدین شاه (لذت متن)
چند نفر از پیرمردهای امامه درباه علت مهر و محبت ناصرالدین شاه به انیس الدوله و انتخابش به عنوان بانوی اول حرم، افسانه ای می گویند که چنین است: «در مراجعت ناصرالدین شاه از یکی از مسافرت هایش به خارج از ایران، زن های حرمسرا مطالبه سوقاتی [سوغاتی] می کنند. ناصرالدین شاه شپشی را داخل قوطی کوچکی می گذارد و می گوید این شپش خودم است که برای شما سوقات آورده ام. زن ها این سوقاتی را با اخم و عصبانیت رد می کنند، اما انیس الدوله با رضایت و رغبت و خوش رویی آن را می پذیرد و دستور می دهد دور آن را جواهر گرفته و به صورت سنجاقی به سرش می زند و به ناصرالدین شاه می گوید شپش شاه تاج سر من است. ناصرالدین شاه هم در مقابل این رفتار و گفتار او، نیمتاج جواهرنشان گرانبهایی به انیس الدوله هدیه می دهد و او هم بعدا این نیم تاج را به حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام اهدا می نماید.»