کتاب تخت پروکروستس

The bed of Procrustes
جملات قصار فلسفی و کاربردی

مشخصات کتاب تخت پروکروستس
مترجم :
شابک : 978-6008127949
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 89
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 24 آذر

معرفی کتاب تخت پروکروستس اثر نسیم نیکلاس طالب

در اساطیر یونان باستان، از شخصیتی به نام پروکروستس نام برده شده است ... او همه مسافرانی که قصد ورود به آتن را داشتند، روی تختی می خواباند و اگر مسافری، کوتاه تر از اندازه تخت بود، آنقدر او را می کشید تا اندازه شود یا اگر هم بلندتر بود پاها یا دستهایش را قطع می کرد!
از نظر پروکروستس تنها اشخاصی درست و کامل بودند که به اندازه تخت او بودند!

داستان این تخت داستان هر روز زندگی ماست...
در حقیقت تک تک ما آدم ها که خود را جزو افراد روشن و باسواد می دانیم، دیگران را با تخت پروکروستس خود می سنجیم ...
تختی که ابعادش اعتقاد، باور، ثروت، قدرت، زیبایی و... است!
اگر فردی در این چهارچوب قرار نگیرد، نه تنها باعث افتخار نیست; بلکه ما به عنوان یک آدم بازنده، بی عرضه و بی کفایت به او نگاه می کنیم و آنقدر او را می کشیم یا له می کنیم، تا از اندازه و فرم واقعی خودش خارج شود و طبق سلیقه و قضاوت ما شود...

آن چه نسیم طالب، در این کتاب، می خواهد بگوید این است که ما انسان های ساکن این سیاره، برای حل مشکلاتی که بسیار مهم و پیچیده هستند، متد پروکرستس را پیش می گیرم و طبق آن عمل می کنیم. به جای این که تخت را اندازۀ مسافران کنیم، اعضای بدن مسافران را قطع می کنیم، تا آن ها را اندازۀ تخت کنیم.

هر یک از گزین گویه های این کتاب، به نوعی دربارۀ تخت پروکروستس هستند ما انسان ها، با محدودیت دانش و چیزهایی مواجه هستیم که نمی بینیم (اعم از نادیدنی ها و ناشناخته ها) و این تنش را با گنجاندن زندگی و جهان در ایده های شکننده بازاری، طبقه بندی های فروکاسته، لغت نامه های اختصاصی و روایت های از پیش آماده، که گاهی اوقات هم پیامدهای شدیدی دارد، بر طرف می کنیم. همچنین، به نظر می رسد ما از این برازش پسرفتی، بی اطلاع هستیم، مانند بیشتر خیاط هایی که از تحویل کت و شلوار کاملا اندازه به مشتری های شان، به اندازۀ جراحی اعضای بدن آن ها، بسیار خشنود می شوند.

کتاب تخت پروکروستس

نسیم نیکلاس طالب
نسیم نیکلاس طالب، زاده ی سال 1960، آماردان، تحلیلگر ریسک و نویسنده ای لبنانی-آمریکایی است که آثارش بر مسائل تصادفی بودن، احتمال و عدم قطعیت تمرکز دارد. طالب استاد دانشگاه های متعددی بوده و اکنون استاد مهندسی ریسک در مدرسه ی مهندسی تندن دانشگاه نیویورک است. او همچنین در زمینه ی ریاضیات، تجارت در وال استریت و مشاوره ی سرمایه گذاری فعالیت کرده است. طالب مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه پاریس، و دکترای علوم مدیریت را از دانشگاه دوفین گرفته است.