کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس

Facts about Idris' daughter Leila
کد کتاب : 13882
شابک : 978-9646751293
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 114
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 27 مرداد

معرفی کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس اثر بهرام بیضایی

فیلم نامه حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس متاسفانه هرگز به فیلم تبدیل نشد؛ اما بارها و بارها تجدید چاپ شد و یکی از نام آشناترین و شناخته شده ترین فیلم نامه های بهرام بیضایی به شمار می آید.
مانند اکثر آثار آقای بیضایی این فیلم نامه هم محوریتی زنانه دارد. لیلا دختر نجیب و یتیمی ست که می خواهد خرج خودش و جهیزیه اش را دربیاورد و از محل قدیمی نقل مکان می کند و به دنبال کار می گردد. هر چه بیشتر به مراکز مختلف برای کار مراجعه می کند کمتر لطف و انسانیت می بیند. لیلا یابنده کار نمی شود.
در آپارتمانی هم که اتاق اجاره کرده، مدام با زنی به نام اعظم به اشتباه گرفته می شود. زنی بدنام که پیش از لیلا آنجا ساکن بوده. رفتار همسایگان قدیم و جدید، خانواده ی خود لیلا، نامزدش ارسلان و مشتری های سابق اعظم، همه و همه دست به دست هم می دهند و لیلا را تا مرز جنون پیش می برند.
ماجرای شناسنامه ی لیلا هم در فیلم نامه به گم شدن یک هویت حقیقی اشاره می کند و لیلایی که تلاش می کند از ورطه ی کاغذهایی که می گویند او مرده، خودش را نجات دهد و به همه با فریاد بگوید که زنده هست و می خواهد به روش خودش زندگی کند.
در نهایت جایی که شاید خواننده فکر کند که لیلا مجبور به تسلیم و تغییر در برابر فشار و حرف و رفتار آدمیان ست، جایی که شاید حتی خود لیلا هم این را باور کرده باشد که اعظم است، میراث خانوادگی که به نوعی همان اصالت لیلا ست به کمکش می آید و نمی گذارد لیلا به فرد دیگری تبدیل شود. لیلایی که حالا زنده ست، زنده تر از هر زمان دیگری.
در فیلم نامه حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس، با یک داستان هولناک روبه رو هستیم که بهرام بیضایی به بهترین نحو، فضاسازی را در فیلم نامه صورت داده و با برش های پشت سر هم صحنه ها به ترسیم این فضای رعب آور پرداخته است.

به نقل از سایت : http://www.hengamehnahid.com

کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زاده ۵ دی‌ماه ۱۳۱۷ در تهران) کارگردان سینما و تئاتر و نمایش‌نامه نویس و فیلمنامه نویس و پژوهشگر ایرانی است.‏‏بیضایی علاوه بر کارگردانی و نمایش‌نامه نویسی، در سینما عرصه‌های دیگری چون تدوین، ساخت عنوان بندی و تهیه کنندگی را هم تجربه کرده‌است.‏وی کارگردان برخی از بهترین و ماندگارترین آثار سینمای تاریخ ایران است.چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی از مهم‌ترین آثار وی هستند.‏خانواده‌اش اهل کاشان...
دسته بندی های کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس