کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس

Facts about Idris' daughter Leila

مشخصات کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس
شابک : 978-9646751293
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 114
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 28 مهر

معرفی کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس اثر بهرام بیضایی

فیلم نامه حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس متاسفانه هرگز به فیلم تبدیل نشد؛ اما بارها و بارها تجدید چاپ شد و یکی از نام آشناترین و شناخته شده ترین فیلم نامه های بهرام بیضایی به شمار می آید.
مانند اکثر آثار آقای بیضایی این فیلم نامه هم محوریتی زنانه دارد. لیلا دختر نجیب و یتیمی ست که می خواهد خرج خودش و جهیزیه اش را دربیاورد و از محل قدیمی نقل مکان می کند و به دنبال کار می گردد. هر چه بیشتر به مراکز مختلف برای کار مراجعه می کند کمتر لطف و انسانیت می بیند. لیلا یابنده کار نمی شود.
در آپارتمانی هم که اتاق اجاره کرده، مدام با زنی به نام اعظم به اشتباه گرفته می شود. زنی بدنام که پیش از لیلا آنجا ساکن بوده. رفتار همسایگان قدیم و جدید، خانواده ی خود لیلا، نامزدش ارسلان و مشتری های سابق اعظم، همه و همه دست به دست هم می دهند و لیلا را تا مرز جنون پیش می برند.
ماجرای شناسنامه ی لیلا هم در فیلم نامه به گم شدن یک هویت حقیقی اشاره می کند و لیلایی که تلاش می کند از ورطه ی کاغذهایی که می گویند او مرده، خودش را نجات دهد و به همه با فریاد بگوید که زنده هست و می خواهد به روش خودش زندگی کند.
در نهایت جایی که شاید خواننده فکر کند که لیلا مجبور به تسلیم و تغییر در برابر فشار و حرف و رفتار آدمیان ست، جایی که شاید حتی خود لیلا هم این را باور کرده باشد که اعظم است، میراث خانوادگی که به نوعی همان اصالت لیلا ست به کمکش می آید و نمی گذارد لیلا به فرد دیگری تبدیل شود. لیلایی که حالا زنده ست، زنده تر از هر زمان دیگری.
در فیلم نامه حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس، با یک داستان هولناک روبه رو هستیم که بهرام بیضایی به بهترین نحو، فضاسازی را در فیلم نامه صورت داده و با برش های پشت سر هم صحنه ها به ترسیم این فضای رعب آور پرداخته است.

به نقل از سایت : http://www.hengamehnahid.com

کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۱۷) نویسنده و کارگردانِ ایرانیِ فیلم و نمایش است. از کارهای دیگرش می‌شود تدوین فیلم، تهیهٔ فیلم، مقاله‌نویسی، ترجمهٔ یکی دو نمایشنامه، نگارش یکی دو داستان و چند شعر و انبوهی پژوهش تاریخی و استادی در دانشگاه را برشمرد. بیضایی از فیلم‌سازانِ صاحب‌سبک و معتبر و از نویسندگان و اندیشمندان برجستهٔ نمایش و ادبیات نوین فارسی به‌شمار می‌رود. بعضی از نمایشنامه‌هایش به انگلیسی و فرانسوی و آلمانی و عربی و زبان‌های دیگری درآمده و در آسیا و...
دسته بندی های کتاب حقایق درباره ی لیلا دختر ادریس