کتاب رویاهای انقلابی

تصورات آرمانشهری و زندگی آزمایشی در انقلاب روسیه
Revolutionary Dreams

مشخصات کتاب رویاهای انقلابی
مترجم :
شابک : 978-6008547853
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 668
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1988
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 24 مهر

معرفی کتاب رویاهای انقلابی اثر ریچارد استایتز

ریچارد استایتز با بررسی تاریخ اجتماعی و فکری و فرهنگی روسیه در سال های پیش و پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، بر این باور است که انقلاب روسیه فقط پیرامون آرمانشهرهای مارکسیستی شکل نگرفته، بلکه برخاسته از برخورد و تلاقی سنت های آرمانشهر باورانهٔ تاریخ روسیه است که رؤیاها و کابوس های دهقانان و کارگران و روشنفکران و دولت و نظامیان و دیگر گروه ها را در بر می گیرد.

استایتز در این کتاب تصویر روشنی از زندگی انقلابی و عوامل فرهنگی، اسطوره ها، آیین ها، فرقه ها و نمادهایی که مبنای آن را تشکیل می دادند ترسیم می کند. او با تحلیل شکل های اصلی تفکر آرمانشهری و انگیزه های تجربی، و برخورد گریزناپذیر اقتدارگرایی بلشویکی و رفتار آزادی خواهانه و آرزوهای بخش های بزرگی از جمعیت روسیه، و سپس، نفی تمام عیار همهٔ جریان های آرمانشهری و تجربه های انسان گرایانه در دوران استالین، سرنوشت تک تک این آرمانشهرها و منادیان آنها را به تصویر می کشد.

کتاب رویاهای انقلابی

قسمت هایی از کتاب رویاهای انقلابی (لذت متن)
استدلال اصلی این کتاب درباره سرنوشت آرمانشهرگرایی و تجربه اجتماعی در فرایند انقلاب روسیه است که تقریبا از سال 1917 تا 1930را در بر می گیرد. آنچه این کتاب می گوید این دیدگاه را به چالش می کشد که آرمانشهر گرایی در انقلاب روسیه عمدتا یا صرفا مارکسیستی بود و این مارکسیسم (بسته به دیدگاه فردی ما) در نهایت به دست لنین یا استالین یا هر دو تحریف شد.