کتاب تصاویر و نمادها

Images et symboles
کد کتاب : 14043
مترجم :
شابک : 978-6005026887
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1952
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 6 مهر

معرفی کتاب تصاویر و نمادها اثر میرچا الیاده

نمادها و اساطیر کتاب حاضر، ساخته های بی اعتبار روح و روان بشر نیستند بلکه پاسخگوی نیاز انسان ها هستند و نقشی مهم و اساسی را ایفا می کنند: آشکار کردن مستورترین ویژگی های وجود.

کتاب تصاویر و نمادها (Images and symbols) پنج فصل دارد و هر فصل یک نمادپردازی یا گروهی از نمادها را معرفی، مطالعه و بررسی کرده است. نمادپردازی مرکز، نمادپردازی زمان و جاودانگی در تفکر هند، خدایی که به بند می کشد و نمادپردازی گره ها، ملاحظاتی در خصوص نمادپردازی صدف ها و فصل انتهایی، نمادپردازی و تاریخ.

چهار فصل نخست این کتاب در زمان های مختلف و برای خوانندگان گوناگون نوشته شده اند. فصل یک و دو توأم با حداقل پانوشت ها هستند؛ مطالبی که بر اساس آن ها فصول قرار داده شده اند، سابقا یا در کتاب پیشین نویسنده یا آثار محققین به این اثر اضافه شده اند. ولی فصل سوم و چهارم مستلزم تعدادی پانوشت و ارجاعات است. مطالبی که در آن ها آمده اند، سوای تفسیری که آورده شده، به خودی خود آن ها را تک نگاشت هایی کاملا سودمند ساخته است. فصل آخر، که در عین حال نتیجه کلی کتاب است، نیز ملحقات و حواشی کتاب شناختی محدودی را در خود دارد. موضوعی که فصل آخر به آن می پردازد بسیار وسیع است و امکان تفصیل آن هم باید با دقت تمام مستند باشد و هم فوق العاده فشرده.

کتاب تصاویر و نمادها

میرچا الیاده
الیاده در ۱۹۶۴ از طرف دانشگاه شیکاگو به اعطای عنوان استاد خدمات ممتاز سیول ال. آیوری مفتخر شد و در ۱۹۶۶ دکترای افتخاری دانشگاه ییل را دریافت کرد. دریافت مدال طلای جایزه فرهنگ مسیحی از طرف دانشگاه ویندسور کانادا و دریافت دکترای افتخاری از ریپون کالج در ۱۹۶۹ و به عضویت درآمدن در آکادمی بریتانیا در سال ۱۹۷۰ از دیگر افتخارات علمی اوست. الیاده از ۱۹۷۰ به بعد دکترای افتخاری از دانشگاه ها و مراکز معتبر علمی متعددی را دریافت کرد. برخی از آن ها عبارتند از: کالج بوستون (۱۹۷۱)، کالج حقوق سیل فیلادلفیا (...
قسمت هایی از کتاب تصاویر و نمادها (لذت متن)
در جوامع باستانی و سنتی، جهان پیرامونی هم چون عالم صغیر تصور می شود. در مرزهای این جهان بسته، قلمرو ناشناخته ها، بی شکلی ها آغاز می شود. در این سو فضای نظام دار زیرا مسکون و سازمان یافته است وجود دارد؛ در آن سوی جهان، بیرون از این فضای آشنا، قلمرو ناشناخته ها و خطر شیاطین، اشباح، مردگان و بیگانگان خلاصه کلام، آشفتگی، یا مرگ، یا تاریکی قرار دارد. این تصویر از عالم صغیر مسکون که در احاطه قلمروهای غیرمسکون قرار دارد و یک آشفتگی یا سلطنت مردگان قلمداد می شود، حتی در تمدن های بسیار متکامل نظیر تمدن های چین، بین النهرین و مصر زنده مانده است. در واقع بسیاری از متون این دشمنان را به اشباح، شیاطین یا نیروهای هرج و مرج و آشوب تشبیه می کنند که به قلمرو عمومی حمله می کنند. از این رو دشمنان فرعون «پسران نابودی، گرگ ها، سگ ها» و غیره دانسته می شدند. فرعون به خدای رع، خدایی که بر آپوفیس اژدها ظفر یافت، تشبیه می شد، در حالی که دشمنانش را با همین اژدهای اسطوره ای یکی می دانستند.

از آن جا که آن ها حمله می کنند و توازن و تعادل و خود زندگی شهرنشینان (یا هر قلمرو دیگر مسکون و متشکل) را به خطر می اندازند، دشمنان به نیروهای شیطانی تشبیه می شوند، که درصددند بار دیگر عالم صغیر را در حالت بی نظمی و آشوب درآمیزند؛ یعنی، آن را منکوب کنند. نابودی این نظم موجود، الغای این تصویر کهن الگویانه، معادل با پس رفت به آشوب و هرج و مرج، به حالت قبل از نظم و شکل داری و دگرسانی بود که مقدم بر کیهان زایی قرار داشت. اجازه دهید متذکر شویم که همین تصاویر هنوز هم در اعصار خودمان زمانی که مردم می خواهند خطراتی را بیان کنند که نوع خاصی از تمدن را تهدید می کند، به کار برده می شوند؛ راجع به «آشوب و هرج و مرج»، «بی نظمی»، «اعصار تاریکی» که «جهان ما» در آن فرونشست، سخن بسیار است. چنین احساس می شود که همه این حالات اشاره به الغای نظم، الغای یک کیهان، الغای یک ساختار، و غوطه وری دوباره در حالتی دارد که روان، بی شکل و در نهایت بی نظم است.