کتاب شمس من و خدای من

My Shams and My God
پژوهشی درباره ی زندگی مولانا و ارتباط عرفانی او با شمس تبریزی
کد کتاب : 14089
شابک : 978-9642240111
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 486
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2016
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 19 تیر

معرفی کتاب شمس من و خدای من اثر پرویز عباسی داکانی

«پرویز عباسی داکانی» در نشست درباره این کتاب «شمس من و خدای من» گفت: در این کتاب شرح حال مولانا پیش از آشنایی و پس از آشنایی با شمس را مورد بررسی قرار داده ام و تحقیق پیرامون موضوعاتی که در این کتاب عنوان کرده ام سه سال زمان برد. داکانی از تحلیل تاریخی کتاب و این که مولانا در چه زمانی می زیسته است به عنوان تحقیقی پدیدارشناسانه یاد و تاکید کرد: در این اثر مولانا را در دوره خودش بررسی کردم. همچنین به بررسی زندگی وی پیش از تولدش نیز پرداختم به این معنی که خانواده، شهر، شرایط آن زمان و … را مورد بررسی قرار دادم. این نویسنده بر این که دیدار مولانا با شمس و چگونگی بالیدن وی برخلاف شهرتی که داشت به درستی درک و بیان نمی شود تاکید کرد و گفت: در بسیاری از آثاری که منتشر شده است، چگونگی دیدار شمس با مولانا و آن چه در آن مجلس رخ داده، به صورت واضح و روشن بیان نشده است. وی اندیشه مولانا را به «غزالی» تشبیه کرد و افزود: غزالی دولت عشق را نداشت و با عشق زندگی نکرد و من سعی کردم در این کتاب به انقلاب عشقی که مولانا به آن دچار شد را بررسی کنم.

داکانی با اشاره به این که تاریخ تاکنون چنین ژرف اندیشی را به خود ندیده است، گفت: مولانا پیش از دیدار با شمس نیز چهره بزرگی بود و شمس فقط جرقه ای بود که این انرژی نهفته مولانا را به ظهور برساند و این مطلب با توجه به این که مولانا در دید مردم چهره ای است که با دیدار شمس به شکوفایی رسیده، مطلبی است که به اشتباه جا افتاده است. وی با اشاره به تحقیقاتی که طی مدت سه سال درباره مولانا انجام داده است، افزود: شمس خود را صیاد معرفی می کند که فقط بزرگان علم و دین را صید می کند و پیش از دیدار با مولانا وی را مورد نظر گرفته بود، ولی به دلیل مناسب نبودن موقعیت، دیدار را به وقتی دیگر موکول کرد.

شرح مرحله به مرحله رویدادهای زندگی شمس از ویژگی های این کتاب است.

کتاب شمس من و خدای من

پرویز عباسی داکانی
پرویز عباسی داکانی در سال ۱۳۳۹ در تهران زاده شد. تحصیلات دانشگاهی را از دریافت فوق دیپلم فلسفه غرب از دانشگاه تهران آغاز کرد و پس از آن موفق به اخذ لیسانس الهیات، فوق لیسانس فلسفه اسلامی و نیز دکترای عرفان گردید. او شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه است. آثار او شامل اشعار، تصحیح متون و پژوهش‌هایش می‌شود. «تصحیح گلشن راز شبستری» یکی از آثار اوست.