کتاب وزن شعر فارسی

Iranian Poem
درس نامه

مشخصات کتاب وزن شعر فارسی
شابک : 978-9644486869
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 240
سال انتشار شمسی : 1395
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 29 دی

معرفی کتاب وزن شعر فارسی اثر ابوالحسن نجفی

زنده یاد ابوالحسن نجفی از جمله سرآمدان روزگار معاصر در شناخت اوزان شعر فارسی بود که تاکنون منابع متعددی از او منتشر شده است. او یکی از دقیق ترین نظام ها را برای اوزان شعر فارسی تدوین کرد. براساس نظامی که نجفی برای وزن شعر فارسی طراحی کرده است، حدود 400 وزن را می توان طبقه بندی کرد؛ تقریبا 220 مورد از این اوزان، برمبنای تکرار ارکان هستند. 180 وزن دیگر را، که برمبنای تکرار ارکان مشابه نیستند، براساس یک «دایره»، که نجفی آن را طراحی کرده است، می توان طبقه بندی کرد.
نویسنده در این کتاب با زبانی ساده و روشن، اصول تقطیع وزن شعر فارسی را از نخستین تا عالی ترین مراحل آن، برای خواننده غیرمتخصص شرح می دهد و همچنین وی را با مقدمات مبحث طبقه بندی وزن ها آشنا می سازد. کتاب درارای تمرین های متعددی است که خواننده را در درک هرچه بهتر و عمیق تر مبحث تقطیع در عروض جدید باری می رساند.
کتاب به گونه ای فصل بندی شده است که بتوان کل مطالب و تمرین های آن را نهایتا در 15 جسه خوانده و حل کرد. خواننده پس از مطالعه این کتاب هم از عهده تقطیع صدها وزن تثبیت شده ای برخواهد آمد که شاعران فارسی سرا از حدود قرن سوم هجری قمری تا به امروز در اشعار خود به کار برده اند و هم با مبانی طقه بندی وزن های شعر فارسی آشنا می شود.

کتاب وزن شعر فارسی

ابوالحسن نجفی
ابوالحسن نجفی، زبان شناس، مترجم، ویراستار بزرگ کشور و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در سال ۱۳۰۸ در خانواده‌‌ای مذهبی و سنتی متولد شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اصفهان گذراند و در رشته ادبیات فارغ التحصیل شد. در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران زیر نظر استادانی چون پرویز ناتل خانلری، فاطمه سیاح و موسی بروخیم به تحصیل در رشته زبان فرانسه پرداخت. سپس در رشته زبان شناسی در سوربن زیر نظر آندره مارتینه به ادامه تحصیل مشغول شد.او ابتدا به عنوان دبیر در اصفهان مشغول به کار شد. ...