کتاب به سوی تئاتر بی چیز

Towards a Poor Theatre
کد کتاب : 14733
مترجم :
شابک : 978-9643412135
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 244
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1968
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 12
زودترین زمان ارسال : 24 تیر

معرفی کتاب به سوی تئاتر بی چیز اثر یرژی گروتفسکی

جرزی گرووتوفسکی در سال 1968 کتاب" به سوی تئاتر بی چیز "را منتشر کرد که ثبتی از تحقیقات تئاتری است که در تئاتر تجربی وی در لهستان انجام شده. این کتاب اثری کلاسیک در زمینه بازیگری و اجرا است، در پیشگفتار نسخه اصلی ، پیتر بروک نوشت: "گروتوفسکی بی نظیر است.اما چرا؟ از آنجا که با توجه به دانش من از زمان استانیسلاوسکی فرد دیگری در جهان، ماهیت بازیگری ، پدیده آن ، معنای آن ، ماهیت و علم فرآیندهای ذهنی، جسمی ،عاطفی خود را به اندازه ژروتسکی بررسی نکرده است. ریچارد ششنر ،گروتفسکی را یکی از چهار کارگردان بزرگ تئاتر غربی" خوانده است. "جرزی گرووتوفسکی در سال 1933 در لهستان متولد شد. در سال 1982 به ایالات متحده نقل مکان کرد و در دانشگاه کالیفرنیا کار کرد و بعد ها به ایتالیا نقل مکان کرد ، جایی که تحقیقات تئاتری منحصر به فرد و عمیق خود را ادامه داد. وی در سال 1999 درگذشت .

کتاب به سوی تئاتر بی چیز

یرژی گروتفسکی
یرژی مارین گروتوفسکی کارگردان تئاتر لهستانی و مبدع تئاتر تجربی، تئاتر آزمایشی یا لابراتواری و تئاتر بی‌پیرایه یا تئاتر بی‌چیز است.تئاتر بی‌پیرایه شکلی از نمایش امروزی است که از تمامی عناصر غیرضروری صحنه، اعم از نور و آرایه و لباس و مانند آن، فاصله می‌گیرد و صرفاً بر کار بازیگر و حقیقت رابطهٔ زندهٔ تماشاگر استوار است.
قسمت هایی از کتاب به سوی تئاتر بی چیز (لذت متن)
می دانیم که از دید نظری، هر بازیگر باید هر روز هنر خود را به نقد بکشد مثل نوازندگان پیانو، رقصنده ها و نقاشان و اگر این کار را نکند دور نیست روزی که دچار جمود شود و بیش از پیش کلیشه ها را به کار گیرد و در سرازیری زوال بیفتد. ما این را می دانیم،با این همه در جستجوی بی وقفه خون تازه و سرزندگی جوانی تلاش چندانی نمی کنیم. البته به استثنای چند تن از مستعدترین آدم ها که طبعا بیشترین بخت و اقبال هم نصیبشان می شود و بیشترین وقت را هم صرف می کنند.