کتاب تاریخ جنگهای صلیبی (3جلدی)

A History Of The Crusades
کد کتاب : 14796
مترجم : منوچهر کاشف
شابک : 978-9644453199
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1758
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1951
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 19 مرداد

معرفی کتاب تاریخ جنگهای صلیبی (3جلدی) اثر استیون رانسیمان

جنگ های صلیبی به سلسله ای از جنگ های مذهبی گفته می شود که به دعوت پاپ توسط شاهان و نجبای اروپایی داوطلب برای بازپس گیری سرزمین های مقدس از دست مسلمانان برافروخته شد. صلیبیان از جای جای اروپای غربی در جنگ هایی مجزا بین سال های ۱۰۹۵ تا ۱۲۹۱ (۱۹۶ سال) شرکت داشتند. جنگ های مشابهی نیز در شبه جزیره ایبری و شرق اروپا تا قرن ۱۵ میلادی (۱۰۹۵ تا ۱۵۰۰ حدود ۴۰۰ سال) برپا بود. مبارزان صلیبی یا به اختصار صلیبیان، مسیحیان کاتولیکی بودند که علیه مسلمانان و مسیحیان ارتدوکس در قلمرو روم شرقی و در ابعاد کوچکتر با اسلاوها و بالتهای پگان،مغولها، و خوارج مسیحی می جنگیدند؛ گرچه در بازه هایی مسیحیان ارتدوکس با آنها متحد شده، علیه مسلمانان می جنگیدند. صلیبیان، توسط پاپ مورد تکریم قرار گرفته و آمرزیده می شدند.

صلیبیان در ابتدا با هدف بازپس گیری اورشلیم و سرزمین های مقدس از دست مسلمانان شروع به جنگ کردند و مبارزات آنها در حقیقت پاسخی بود به درخواست رهبران امپراتوری روم شرقی برای جلوگیری از پیشروی ترکان سلجوقی در آناتولی. همچنین، عبارت جنگ های صلیبی برای توصیف مبارزاتی همزمان و پس از آن در قرن ۱۶ به کار می رود که در خارج از شام به دلایل مختلف مذهبی، اقتصادی و سیاسی معمولا علیه پگانها و خوارج مسیحی و افراد تکفیر شده انجام شد. رقابت ها بین مراکز قدرت مسیحی و مسلمان گهگاه منجر به اتحاد بین جناحهای مذهبی در برابر مخالفان خود شد، مانند اتحاد مسیحیان با سلجوقیان روم در جنگ صلیبی یکم.

صلیبیان در ابتدا موفقیت های موقتی داشتند، اما سرانجام از سرزمین های مقدس بیرون رانده شدند. با این حال جنگ های صلیبی تأثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی بر اروپا گذاشت. به خاطر درگیری های درونی بین شاهان و مراکز قدرت مسیحی برخی از جنگ های صلیبی از هدف اولیه شان منحرف شدند، مانند جنگ صلیبی چهارم که به غارت قسطنطنیه مسیحی و تقسیم امپراتوری بیزانس بین جمهوری ونیز و صلیبیان انجامید. جنگ صلیبی ششم نخستین جنگی بود که بدون دعا و اجازه رسمی پاپ آغاز شد. جنگ های هفتم، هشتم و نهم به پیروزی مملوک ها و حفصیان انجامید و جنگ نهم پایان بخش جنگ های صلیبی در خاورمیانه بود.

کتاب تاریخ جنگهای صلیبی (3جلدی)

استیون رانسیمان
استیو رانسیمان (به انگلیسی: Steven Runciman) (زادهٔ ۷ ژوئیهٔ ۱۹۰۳ – درگذشتهٔ ۱ نوامبر ۲۰۰۰) پژوهشگر مطالعات قرون وسطا و تاریخ‌نگار اهل بریتانیا بود که به واسطهٔ کتاب سه‌جلدی‌اش در باب جنگ‌های صلیبی به نام تاریخ صلیبی شهرت دارد.
دسته بندی های کتاب تاریخ جنگهای صلیبی (3جلدی)