ژن خودخواه

The Selfish Gene

  • قیمت : ۳۳,۰۰۰ تومان
  • وضعیت : ناموجود
انتشارات: مازیارمازیار

معرفی کتاب ژن خودخواه اثر ریچارد داکینز

کتاب ژن خودخواه، اثری نوشته ی ریچارد داکینز است که نخستین بار در سال 1976 وارد بازار نشر شد. داکینز با انتشار این کتاب فوق العاده ارزشمند و آموزنده، موفق به ایجاد تغییری بزرگ در شیوه ی نگاه ما به خودمان و دنیای پیرامونمان شد. به جای این تفکر که موجودات زنده از ژن ها استفاده می کنند تا تولید مثل نمایند، تصور کنید ژن ها ما را فقط به این دلیل به وجود می آورند و زنده نگه می دارند که ژن های بیشتری تولید کنند. به نظر می رسد که این جا به جایی ساده می تواند به معماهایی پاسخ بدهد که دانشمندان را برای سال ها درگیر خود کرده بود. چرا به طول کیلومترها DNA استفاده نشده در بدن همه ی ما وجود دارد؟ چرا یک زنبور از فرصت خود برای تولید مثل، چشمپوشی می کند تا به بزرگ شدن خواهرها و برادرهایش کمک کند؟ داکینز با نثری جذاب و قابل فهم، جواب این سوالات را از نقطه نظر مولکول هایی می دهد که به منظور تولید بیشترِ گونه ی خود، بر سر فضا و منابع محدود با یکدیگر در رقابت هستند. این دانشمند برجسته با ارائه ی مثال هایی شگفت انگیز از تمامی حوزه های زیست شناسی، راه را برای ارزیابی مجدد مسئله ی تکامل باز می کند.

کتاب ژن خودخواه


ویژگی های کتاب ژن خودخواه

ریچارد داکینز از پرفروش ترین نویسندگان کتاب های علمی جهان

مشخصات کتاب ژن خودخواه
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-600-6043-76-0
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :1976
تعداد صفحه :432
سری چاپ :3
نکوداشت های کتاب ژن خودخواه
A masterpiece of science writing.
شاهکاری در آثار علمی.
Barnes & Noble

An excellent source for heated discussion.
منبعی عالی برای بحث های داغ.
University of Pittsburgh

Well written and with excellent examples.
با نثری بسیار خوب و مثال هایی عالی.
University of Arizona

بخش هایی از کتاب ژن خودخواه (لذت متن)
بیایید تلاش کنیم که سخاوت و نوع دوستی را یاد بگیریم، چون ما خودخواه به دنیا می آییم. بیایید درک کنیم که ژن های خودخواهمان قصد انجام چه کاری را دارند، چون آن وقت ممکن است بتوانیم برنامه هایشان را به هم بریزیم؛ کاری که هیچ گونه ی دیگری به فکر انجامش نبوده است.

ما ماشین های بقا هستیم؛ روبات هایی که برنامه ریزی شده اند تا به مولکول هایی خودخواه به نام ژن ها خدمت کنند. این حقیقتی است که هنوز هم وجودم را سرشار از حیرت می کند.

خرگوش، سریع تر از روباه می دود، چون دارد برای نجات جانش این کار را می کند در حالی که روباه تنها برای به دست آوردن شام خود در حال دویدن است.