کتاب ینگه دنیا 1 (مدار 42)

The 42nd Parallel
کد کتاب : 14965
مترجم :
شابک : 978-9647199100
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 517
سال انتشار شمسی : 1385
سال انتشار میلادی : 1930
نوع جلد : شومیز
زودترین زمان ارسال : 19 مرداد

معرفی کتاب ینگه دنیا 1 (مدار 42) اثر جان دوس پاسوس

مدار 42 ، یکی از رمان های مجموعه ی 'ینگه دنیا' نوشته ی جان دوست پاسوس' نویسنده معاصر آمریکایی است. محتوای این مجموعه، محکی است برای تحلیل و ارزیابی سی سال از سرمایه داری آمریکا و تاثیر مخربی که نظام این جامعه بر شخصیت و فضیلت فرد نهاده است. 'دوس پاسوس' در سراسر این مجموعه ارتباط میان دنائت فرد و بحران های اجتماعی را به دقت بازنموده و نشان داده است که چگونه تجاوز اربابان زر و زور به آرمان های ملی و میراث های اخلاقی، به تزویر و ریاکاری افراد عادی منتهی می شود. حتی افراد انقلابی 'ینگه دنیا' یا متعصب اند و یا ریاکار؛ یا صرفا ابزاری هستند بی احساس و بی اعتنا به نیازهای بشر، کارگزارانی که در حزب کمونیست مدارج ترقی را طی می کنند و مرتجع کلمات را در جمله های بی معنی به بازی می گیرند. در همه ی این موارد، کلام به وسیله ای برای پوشاندن حقیقت تبدیل می شود، و در همان حال عزت نفس فرد قربانی آرمان موهومی می گردد که قرار است در آینده تحقق یابد.

«مدار 42» با اخباری آغاز می شود که شامل ترانه های عامیانه، سرعنوان روزنامه ها و هیجان و تب و تاب کشور در آغاز قرن است. در دوربین عکاسی یک راوی به یاد می آورد که خردسال است و با مادرش در اروپاست و هردو از دست هلندی هایی می گریزند که طرفدار بوئرها هستند و گمان می کنند که راوی و مادرش انگلیسی هستند مخاطبان از همان آغاز کتاب با مبارزات کارگران، امپریالیسم، سوسیالیسم، و جنگ سروکار دارند؛ ضمن آن که در کتاب بسیاری از جلوه های حیات در آمریکا به شکل روسپیگری و میخوارگی و سرگشتگی آدم ها به تصویر کشیده می شود. به تصریح مترجم: 'از بخش هایی که دوس پاسوس به زندگی نامه ی اشخاص بزرگ اختصاص داده است پیداست که او دولتمردان شجاع و برخی از مخترعان هوشمند را می ستود، و در واقع خود را او با نوشتن مدار 42 دست به اختراع آمریکایی دیگری زد. صنعت شگرفی که دوس پاسوس در نوشتن مجموعه ی 'ینگه دنیا' به خرج داده است سبب شد که ژان پل سارتر، فیلسوف برجسته ای که اکنون در زمره ی منتقدان ادبی تراز اول قرن بیستم نیز به شمار می آید، در سال 1938 چنین بنویسد:

"من نویسنده ای را نمی شناسم که هنرش فخیم تر و پوشیده تر از هنر دوس پاسوس باشد. هیچ رمانی را سراغ ندارم که ارزنده تر و ملموس تر و به ما نزدیک تر باشد. دلیلش آن است که دوس پاسوس مواد و مصالح خود را از جهان ماگرفته است. در عین حال، جهانی بیگانه تر و دورتر از جهان او نمی توان یافت. جهان دوس پاسوس مانند جهان فاکز و کافکا و استاندال ناممکن است چون متناقض است. اما زیباییش در همین جاست، چون زیبایی همانا تناقضی است پوشیده.... دوس پاسوس فقط یک چیز اختراع کرده است و بس، و آن هنر تازه ای در قصه گویی است. اما همین کافی است... من دوس پاسوس را بزرگ ترین نویسنده ی عصر حاضر می دانم".

کتاب ینگه دنیا 1 (مدار 42)

جان دوس پاسوس
جان رودریگو دوس پاسوس، زاده ی 14 ژانویه ی 1896 و درگذشته ی 28 سپتامبر 1970، هنرمند و رمان نویس آمریکایی بود. جان در شیگاکو به دنیا آمد و رشد کرد و در سال 1916 از کالج هاروارد فارغ التحصیل شد. او مدام در سفر بود و با بازدید از اروپا و خاورمیانه، در مورد ادبیات، هنر و معماری چیزهای بسیاری آموخت. دوس پاسوس، قبل از پیوستن به نیروهای پزشکی ارتش آمریکا، در زمان جنگ جهانی اول، به عنوان راننده ی آمبولانس نیروهای داوطلب آمریکایی در پاریس خدمت می کرد.در سال 1970 اولین رمانش به چاپ رسید و انتشار رمان دو...