کتاب مفهوم قانون

The Concept of Law
کد کتاب : 16116
مترجم :
شابک : 978-9641852216
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 456
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1961
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 17 خرداد

معرفی کتاب مفهوم قانون اثر هربرت هارت

به جرئت می توان گفت کتاب مفهوم قانون مهم ترین اثر، در زمینه ی فلسفه ی حقوق به زبان انگلیسی، در سده ی بیستم بوده است. این کتاب، چند سال پس از انتشار، فهم فلسفه ی حقوق و شیوه ی تدریس آن را در دنیای انگلیسی و غیرانگلیسی زبان دگرگون ساخت. این تأثیر شگرف موجب شد که درباره ی کتاب و آموزه هایش مطالب بسیاری، نه تنها در زمینه ی نظریه حقوقی بلکه همچنین در حوزه ی فلسفه اخلاق و فلسفه سیاسی، منتشر شوند. در نیم سده ی گذشته، نظریه ی حقوقی پروفسور هارت به کانون توجه در فلسفه ی حقوق تبدیل شده است. پس از انتشار این اثر، نظریات جدی ای که در مراکز مهم آموزشی و پژوهشی حقوق، در سطح جهان، مطرح شده اند، صرفا گامی در جهت بهبود یا نقد نظریه اثبات گرایی هارت بوده اند.
در این کتاب، پس از نقد نظریه فرمان، قانون به مثابه اتحاد قواعد اولی و ثانوی معرفی می شود. اما این قواعد بافتی باز دارند و، از این رو، «تقنین قضایی» بهای تنظیم قاعده مند حیات اجتماعی توصیف می شود. برداشت قاعده مند از قانون در مقابل دو گرایش افراطی نظری، یعنی شکل گرایی و قاعده شکاکی، قرار دارد که باید شرح داده و نقد شوند. پروفسور هارت، پس از این شرح و نقد، به بحث از نسبت میان قانون، از یک سو، و اخلاق و عدالت، از سوی دیگر می پردازد و، باریک بینانه، نکته هایی ژرف در این خصوص پیش می نهد. نشان دادن خلط میان دو نوع قانون طبیعی، و نیز ترسیم محتوای حداقلی حقوق طبیعی، که در حقیقت محدودیت های طبیعی همه نظام های هنجاری اند، نمایانگر موضع نظری او در برابر حقوق طبیعی هستند. هارت در فصل آخر کتاب، از حقوق بین الملل به مثابه مصداقی خاص از نظام حقوقی دفاع می کند.

کتاب مفهوم قانون

هربرت هارت
هربرت لیونل آدولفوس هارت (Herbert Lionel Adolphus Hart) (متولد: ۱۸ ژوئیه ۱۹۰۷ – ۱۹ دسامبر ۱۹۹۲)- یکی از اثرگذارترین فیلسوفان حقوق قرن بیستم است. او پروفسور «رویه‌های قضایی» در دانشگاه آکسفورد و مسئول کالج بارسنوز در شهر آکسفورد و نویسنده کتاب «مفهوم قانون» است.هارت در سال ۱۹۰۷ در یک خانواده کلیمی در شهر هاروگیت انگلستان به دنیا آمد. پدرش خیاط موفقی بود که ریشه آلمانی و لهستانی داشت. او در کالج چلتنهام، مدرسه گرامر برادفورد و نیو کالج آکسفورد تحصیل کرد و در س...