کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

Who Killed Palomino Molero?
کد کتاب : 164
مترجم :
شابک : 978-964-351-198-2
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 160
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1986
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

نویسنده برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 2010

معرفی کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ اثر ماریو وارگاس یوسا

پالومینو مولرو که آخرین فرزند به جا مانده از مادری بیوه است، از خدمت سربازی معاف می شود. در حقیقت، مولرو نه یک جنگجو، بلکه نوازنده ی موسیقی است: او که در گذشته برای زن های جوان در تالارا، شهری کوچک در پرو، گیتار می نواخت و آواز می خواند، برای خدمت در نیروی هوایی نام نویسی می کند. افسر لیتوما و ستوان سیلوا از نیروی گارد ملی، مسئولیت رسیدگی به پرونده ی قتل فجیع و بی رحمانه ی مولرو را به عهده گرفته و خیلی زود درمی یابند که او به این منظور برای خدمت نام نویسی کرده که نزدیک پایگاه نظامی[و شخصی بخصوص]باشد. نقش آفرینان اصلی قتل، خیلی زود و تقریبا خودخواسته، خود را به ستوان سیلوا نشان می دهند؛ افسری که قسم خورده است تا قبل از مرگش، این پرونده را بسته و زن رویاهایش را به دست آورد؛ زنی فربه، اغواگر و ازدواج کرده به اسم دونا آدریانا که پیشرفت های سیلوا را مهم تلقی نمی کند. شخصیت های اصلی خود را به مخاطب می شناسانند اما گنگ و مرموز باقی می مانند: ریچارد دوفو، مردی خشن و بی رحم؛ سرهنگ میندرئو، قدرتمند و متکبر که به شکل عجیبی از دختر زیبا و بی احساسش، آلیسیا حرف شنوی دارد؛ دختری که رازی مگو را با پدرش در سینه دارد. در نهایت، خود مولرو، موسیقی دانی زمخت و بدترکیب که به درجات بالایی از اجتماع رسیده و به خاطر غرورش مجازات سختی می شود. رمان به یاد ماندنی ماریو بارگاس یوسا، معمایی دست نیافتنی درباره ی روح انسان، جرم و بی گناهی را به مخاطبین عرضه کرده و با مجبور کردن خوانندگان کتاب به همدردی با ظالمین، قضاوت کردن قربانیان و شاید بخشیدن هر دو گروه، آن ها را به چالشی سخت دعوت می کند.

کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟

ماریو وارگاس یوسا
ماریو بارگاس یوسا، در ۲۸ مارس سال ۱۹۳۶ در آرکیپای پرو به دنیا آمد. وی تنها فرزند پدر و مادرش بود و والدینش پنج ماه بعد از ازدواج از هم جدا شدند. ۱۰ سال اول زندگیش را در بولیوی و با مادرش گذراند. پس از آن که پدربزرگش مقام دولتی مهمی در پرو به دست آورد، همراه مادرش در سال ۱۹۴۶ به سرزمینش بازگشت. دوران کودکی او با سختی سپری شد.در ۱۴ سالگی پدرش وی را به دبیرستان نظام فرستاد که تأثیری ژرف و پایا بر او نهاد و ایده ی نخستین رمانش را در ذهنش پروراند. نگرش داروین گرایانه ی او نسبت به زندگی حاصل تجربه ...
نکوداشت های کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟
Written with colloquial ease and gritty dialogue.
با نگارشی روان و ساده و دیالوگ هایی رک و بی پروا.
Publishers Weekly Publishers Weekly

Fantastically witty.
با هوش و لطافت طبعی شگفت انگیز.
New York Times Book Review New York Times Book Review

An entertaining and brilliantly plotted mystery.
یک داستان معمایی درخشان و سرگرم کننده.
LA Times LA Times

قسمت هایی از کتاب چه کسی پالومینو مولرو را کشت؟ (لذت متن)
یک جور خوی درنده خوئی در وجود تمام ما هست. تحصیل کرده یا بی سواد، در وجود تمام ما.

من کاری نکردم، قربان. هیچی، هیچی. دو تا بچه را که اتاق می خواستند، راه شان دادم. به خاطر خدا، فرض کنید مادرتانم، قربان، تیراندازی نکنید، ما نمی خواهیم اینجا رسوایی پیش بیاید.

حالا می فهمی عشق یعنی چه. من حاضرم تو نیروی هوایی وارد بشم، تو ارتش سرباز صفر باشم، کشیش بشم، سوپور بشم، هر کاری که مجبورم کنند انجام دهم، فقط به این خاطر که نزدیک یارم باشم.