کتاب قرن من

My Century
کد کتاب : 168
مترجم :
شابک : 978-964-448-629-6
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 518
سال انتشار شمسی : 1394
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 20 تیر

نویسنده برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1999

معرفی کتاب قرن من اثر گونتر گراس

گونتر گراس برای تک تک سال های یک قرن، داستانی به وجود آورده است. او درباره ی اتفاقات بزرگ و رویدادهای به نظر بی اهمیت، تحولات فنی و اکتشافات علمی، دستاوردهای فرهنگی و ورزشی، خودبزرگ بینی انسان ها، شکنجه و کشتار، جنگ و فجایع و در نهایت، شروع های دوباره می نویسد. اگرچه هر بخش از قصه، راوی جداگانه ای دارد، داستان ها در مجموع به هم پیوسته و روایتی کامل و خطی تشکیل می دهند که در آن، فردیت انسان در کانون توجه قرار دارد. با پیشروی داستان، تصویری زنده و پرجزئیات از تمامی فراز و فرودهای یک هزاره از تاریخ انسان ها نمایان می گردد. در رمان قرن من ، صد بخش داستانی، به هم پیوسته و رمان قرن را تشکیل می دهند. به دلیل آلمانی بودن گونتر گراس، قرنی که او در رمان قرن من به آن اشاره دارد، سرنوشت صد سال اخیر آلمان نیز هست؛ حقیقتی که ممکن است برای مخاطبینی که با پیچیدگی های تاریخ آلمان آشنایی ندارند، کمی دلهره آور و شوکه کننده باشد. به عنوان مثال، داستان «1900» مخاطب را از منظر سربازی آلمانی، به دل اتفاقات قیام مردمی چین می برد؛ داستان «1903»، روایت گر زندگی دانش آموز جوانی است که پرواز اولین بالن هوایی را تماشا می کند، جدیدترین کتاب توماس مان به نام بودنبروک ها را می خرد و در مراسم آغاز به کار بزرگترین کشتی ساخت بشر[امپراتور]شرکت می کند. داستان «1904» به اعتصاب کارگران معدن پرداخته و «1906»، روابط خارجی آلمان و مراکش را مورد توجه قرار می دهد. کتاب قرن من، با در هم آمیختن داستان، تاریخ و زندگی نامه، یکی از بهترین آثار گراس به حساب آمده و گواهی است بر این موضوع که جایزه ی نوبل در دستان کسی قرار گرفته است که لیاقت و شایستگی آن را دارد.

کتاب قرن من

گونتر گراس
گونتر ویلهلم گراس، زاده ی ۱۶ اکتبر ۱۹۲۷ - درگذشته ی ۱۳ آوریل ۲۰۱۵، نویسنده، مجسمه ساز و نقاش آلمانی بود. او عضو برجسته گروه ۴۷ و از نویسندگان بزرگ و معروف آلمان بود.گونتر گراس، بازتاب صدای نسلی از آلمان ها بود که در زمان سلطه ی نازیسم بزرگ شده بودند. او خود را روایت گر تاریخ از نگاه پایین دستی ها می دانست. وی با رویکردی معترضانه و هشداردهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور موثر داشت. در سال ۱۹۹۹، گراس برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات شد. آکادمی نوبل سوئد هنگام اعلام نام او، دا...
نکوداشت های کتاب قرن من
A fast-paced, genuinely interesting fictional appreciation of the last 100 years.
درکی کامل و بسیار جذاب از صد سال گذشته.
Baltimore Sun

Powerful and symbolic.
استوار و نمادین.
Library Journal Library Journal

Some of the most evocative prose in German.
یکی از تأمل برانگیزترین نثرهای آلمانی.
Times Literary Supplement Times Literary Supplement

قسمت هایی از کتاب قرن من (لذت متن)
می خواهم شاهزاده ی صلح باشم، اما اسلحه در دست.

صلح برای ما چه معنی دارد؟ برای امثال ما جنگ هرگز خاتمه پیدا نکرده است.

و وقتی که خورشید غروب می کند و حوصله یاری می کند، بازی رنگ ها بر آب را تماشا می کنم؛ تصاویری محو بر روی آب که به احساسی ناب تبدیل می شوند.