کتاب معماری زبان

The architecture of language
کد کتاب : 17185
مترجم :
شابک : 978-9648175974
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 120
سال انتشار شمسی : 1391
سال انتشار میلادی : 2000
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب معماری زبان اثر نوام چامسکی

نوآم چامسکی یکی از خلاق ترین و پرکار ترین نویسندگان در زمینه زبان و ذهن است. چامسکی علاوه بر زبان شناسی یک فعال سیاسی اجتماعی مستقل است و خود را یک آنارشیست آزادی خواه می خواند. او افزون بر نگارش کتب و مقالات بی شمار، همواره، در حلقه ها و جمع های گوناگون حاضر شده و خطابه ها و سخنرانی های فراوانی ایراد کرده است.

وی از موضوعات مورد علاقه اش با همگان سخن می گوید، و همین سخنرانی ها، محتوای چندین کتاب او را فراهم آورده است. نظریه انقلابی او در چارچوب کتاب های «ساختارهای نحوی» و «جنبه های نظریه نحو»، زبان شناسی را از بنیان دگرگون کرد. هسته نظریه پردازی زبانی نوآم چامسکی عبارت است از اینکه بشر به واسطه موهبت ذاتی و فطری خود یا به عبارتی نوتر به واسطه برنامه ای ژنتیکی و زیستی صاحب استعداد زبانی شده است.

شاید «معماری زبان» را بتوان در زمره اندک آثاری دانست که در آن نوآم چامسکی با زبانی ساده، با غیره زبان شناسان درباره مسائل فنی زبان به گفت و گو می نشیند.

کتاب حاضر شامل سخنرانی نوآم چامسکی در دانشگاه دهلی است. او در ژانویه ۱۹۹۶ به دعوت دانشگاه دهلی در آن دانشگاه حضور یافت تا در جمع دانشجویان و اساتید سخنرانی کند. سلسله سخنرانی های چند روزه غالبا پیرامون اندیشه های سیاسی وی بود، اما تنها یک روز از این برنامه به مسئله زبان اختصاص داشت و در همین روز بود که محتوای کتاب حاضر شکل گرفت. ریشه های فلسفی مطالعه زبان، مروری بر تاریخ زبان شناسی نوین، شرح آخرین نگرش های غالب در این رشته، تعاملات میان رشته ای و ارتباط زبان شناسی با سایر حوزه های فکری، نقد و چالش وضع کنونی دانش بشری از جمله عناوینی هستند که درباره آن ها بحث و تبادل نظر صورت می گیرد. همچنین گردآورندگان اثر، شرح و حواشی مختصری نیز در قالب پی نوشت بر آن افزوده اند که شامل ارجاع های متنوع و پرشمار به آثار برجسته زبان شناسی نظری است.

کتاب معماری زبان

نوام چامسکی
نوام چامسکی، زاده ی 7 دسامبر 1928، زبان شناس، فیلسوف آنارشیست و نظریه پرداز آمریکایی است. چامسکی در فیلادلفیا به دنیا آمد. او در دسامبر سال 1949 با کارول چامسکی که خود استاد دانشگاه هاروارد بود، ازدواج کرد. چامسکی در دوران کارشناسی، سخت تحت تأثیر زلیگ هریس، استاد زبان شناسی دانشگاه پنسیلوانیا، قرار گرفت. گرایش چامسکی به دیدگاه های سیاسی هریس، انگیزه ای شد تا او رشته ی زبان شناسی را برای ادامه ی تحصیلات خود انتخاب کند. چامسکی از سال 1955 در موسسه ی تکنولوژی ماساچوست به عنوان استاد زبان شناسی م...
قسمت هایی از کتاب معماری زبان (لذت متن)
زبان چیزی جز تجلی خاصی از استعداد اولیه زبانی نیست. این ساده ترین تعریف از مفهوم زبان در پژوهش های نظری است که می توان به بیان روزمره ارائه کرد. ما زبان را ( انگلیسی، سواحیلی، هندی،...) وضعیت تثبیت شده خاصی از استعداد زبانی می دانیم و وقتی می گوییم کسی زبانی را می داند صرفا به این معنی است که توانایی زبانی او در یک وضعیت خاص قرار گرفته است. زبان در این مفهوم، دستگاهی است که فرمان هایی را به نظام های کنش ارسال می کند.

من همیشه احساس کرده ام که مهیج ترین جنبه های مطالعه زبان در همین قلمرو جای دارد. زبان، به عنوان یک نظام زیست شناختی، ویژگی های بسیار اسرار آمیز و غیر منتظره ای دارد. هر چه در این راه پیش تر می رویم، زبان را عجیب تر و رمز آلودتر می یابیم.