کتاب مجاهدان مشروطه

Mojahedan-e Mashrouteh
کد کتاب : 17277
شابک : 978-9641850830
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 341
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب مجاهدان مشروطه اثر سهراب یزدانی

«مجاهد» نامی بود که در دورهٔ مجلس اول بر داوطلبان نظامی مشروطه خواه گذاشته شد. این نیرو بر تحولات سیاسی و اجتماعی کشور اثری دیرپا گذاشت. مجاهدان تبریز، در روزهای استبداد صغیر، پرچم مشروطه خواهی برافراشتند و شهر خود را در برابر تهاجم نیروهای دولتی حفظ کردند. مجاهدان اردوی شمال هم پای بختیاری ها بر پایتخت دست یافتند. اما پس از بازگشت نظام مشروطه، مجاهدان چندپاره شدند. آن ها به جناح های مختلف گرویدند و به عرصهٔ مبارزهٔ سیاسی پا نهادند. سرانجام با انحلال مجلس دوم، نیروی مجاهد از میدان سیاست کنار رفت.
این کتاب پدیدهٔ مجاهدان مشروطه را بررسی می کند، به مطالعهٔ خاستگاه اجتماعی آن ها می پردازد، تأثیر آنان را بر رویدادهای کشور می سنجد، و از زمینه های ضعف و نابودی آن نیرو سخن می گوید، این نگاهی است « از پایین» به مشروطیت که می کوشد بر تاریخ اجتماعی ایران در زمان های پرافت وخیز پرتو بیندازد.

کتاب مجاهدان مشروطه

سهراب یزدانی
سهراب یزدانی متولد سال ۱۳۲۸ در بندرانزلی است. دکتری جامعه‌شناسی سیاسی‌ خود را در سال ۱۳۶۱ از دانشگاه کیل انگلستان دریافت کرده است. او در حال حاضر دانشیار دانشگاه تربیت معلم است و به پژوهش و تألیف در حوزه‌های جامعه‌‌شناسی و سیاست می‌پردازد.