کتاب کیوتو (پایتخت قدیم)

The Old Capital
کد کتاب : 174
مترجم : مهدیه عباس پور
شابک : 978-600-229-263-6
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 191
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1962
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : ---

نویسنده برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1968

فیلمی بر اساس این کتاب، به کارگردانی ایچیکاوا و ناکامورا در سال 1980 ساخته شده است

معرفی کتاب کیوتو (پایتخت قدیم) اثر یاسوناری کاواباتا

شخصیت اصلی رمان کیوتو (پایتخت قدیم)، دختری به نام چیه کو است که والدینش، صاحب یک عمده فروشی کوچک کیمونو[نوعی لباس سنتی ژاپنی]در شهر کیوتو هستند. او که یک بچه ی سرراهی است، از پدر و مادر واقعی خود هیچ اطلاعی ندارد تا اینکه شانس ملاقات با خواهر دوقلویش را پیدا می کند. در همین حال، پدرش شروع به ترکیب ایده هایی از هنر غربی با الگو های لباس های کیمونو کرده و بیشتر وقت خود را در یک معبد در تنهایی و انزوا می گذراند. شخصیت اصلی دیگر این رمان، خود شهر کیوتو، یا به صورت دقیق تر، جنبه هایی از باطن کهن، جشن ها و آیین ها، صنایع دستی و زیبایی ها، مناطق و مناظر شهری و روستایی آن و تغییراتی است که با پایان جنگ و آغاز دوره ی نوگرایی در ژاپن به وقوع پیوسته است. این عناصر، هم در دیالوگ ها و هم در توصیفات به مخاطب نشان داده می شوند و جزئیات پرتعداد و به نظر بی ربط کتاب، برای فهم کامل و درست از احساسات و تعاملات شخصیت ها، بسیار ضروری و لازم هستند. نتیجه ی این امر به پژوهشی می ماند که چگونگی به وجود آمدن تغییرات عمده ی فرهنگی توسط تغییرات محلی و فردی را نشان می دهد. داستان غنی و پرجزئیات کاواباتا، استفاده ی ظریف از عنصر استعاره و جذابیت موضوع اصلی داستان، کتاب کیوتو را به یک رمان بسیار اصیل ژاپنی تبدیل کرده است.

کتاب کیوتو (پایتخت قدیم)

یاسوناری کاواباتا
یاسوناری کاواباتا، زاده ی ۱۸۹۹ و درگذشته ی ۱۹۷۲، نخستین ژاپنی برنده ی جایزه ی ادبیات نوبل است.او در کودکی (تا ۹ سالگی) خویشاوندان خود از جمله مادر، پدر، مادربزرگ و تنها خواهرش را از دست داد؛ دلیل حس انزوا و درون مایه ی مرگ در اکثر آثارش را همین یتیمی زودهنگام دانسته اند.او در سال ۱۹۲۴ از دانشگاه امپراتوری توکیو در رشته ی ادبیات فارغ التحصیل شد. اولین اثر موفق او، «رقاصه ایزو» در سال ۱۹۲۵ به چاپ رسید. در سال ۱۹۴۵ یکی از بهترین آثارش، «آوای کوهستان» را نوشت و در سال ۱۹۶۸ موفق به دریافت جایزه ی ...
نکوداشت های کتاب کیوتو (پایتخت قدیم)
Subtle and brooding.
با ظرافت و تأمل برانگیز.
Publishers Weekly Publishers Weekly

A deeply poetic story.
داستانی بسیار شعرگونه.
Time Time

An entertaining and provocative read.
داستانی سرگرم کننده و تأمل برانگیز.
Japan Times

قسمت هایی از کتاب کیوتو (پایتخت قدیم) (لذت متن)
شاید نمی فهمند که کجا بودند، به همین خاطر به زندگی خود ادامه می دهند.

همه ی آدم ها می گویند که ما بچه های خدا هستیم. او ما را در این دنیا رها کرده و البته مواظبمان است.

چیه کو نگاهش را از بنفشه ها پایین تر آورد تا مسیح را ببیند. به مدرسه ی رسمی نرفته بود، به کلیسا رفته و کتاب عهد جدید و قدیم را خوانده بود تا با زبان انگلیسی آشنا شود.