کتاب هویت ایرانی

Iranian identity
از دوران باستان تا پایان پهلوی
  • قیمت : 30,000 تومان

  • تمام شد ، اما میاریمش 😏
  • انتشارات: نشر نی نشر نی
    نویسنده:
کد کتاب : 17434
مترجم :
شابک : 978-9641854500
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 264
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2010
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب هویت ایرانی اثر احمد اشرف

هویت ملّی و قومی، مانند دیگر پدیدارهای اجتماعی، مقوله ای تاریخی است که در سیر حوادث و مشی وقایع تاریخی پدیدار می شود، رشد می کند، دگرگون می شود و معانی گوناگون و متفاوت پیدا می کند.
هویت ملّی و قومی از تصور تمایز و رویارویی میان «ما» یا «خودی ها» در برابر «دیگران» یا «بیگانگان» نشئت می گیرد. این احساس دوگانگی میان «ما و دیگران» اگر در حد اعتدال و معقول باشد می تواند همچون نیرویی برای هم یاری و اعتلای فرهنگی ظاهر شود و اگر به قلمرو تعصبات و دشمنی ها و کینه توزی های ملّی و قومی و نژادی درآید یا به بهانه ی چالش با تعصبات ملّی و قومی، به نفی و انکار و تمسخر میراث فرهنگی خویش بنشین، نیرویی ویرانگر خواهد شد، زاینده ی دشمنی و ستیزه جویی.
در این کتاب پس از بررسی فشرده ی دیدگاه های مربوط به هویت قومی و ملّی، که بازسازی هویت ایرانی را در دوران ما شکل داده و به تصویر کشیده اند، تحول تاریخی هویت ایرانی در دوران پیش از اسلام، سده های میانه ی اسلامی تا دوران صفویه، پیدایش هویت «شیعی ایرانی» در دوره ی صفوی و سرانجام پیدایش تطور و هویت ملّی ایرانی در قرن های نوزدهم و بستم میلادی بررسی و تحلیل می شود.

کتاب هویت ایرانی

احمد اشرف
احمد اشرف (زادهٔ ۱۳۱۳) نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی است که در دانشگاه‌های پنسیلوانیا، کلمبیا، پرینستون و تهران، به تدریس جامعه‌شناسی و تاریخ اجتماعی ایران پرداخته‌است. تاکنون چند کتاب و نیز مقالات متعددی از او منتشر شده، از جمله کتاب موانع تاریخی رشد سرمایه‌داری در ایران: دورهٔ قاجاریه که در سال ۱۳۵۹ توسط انتشارات «زمینه» به چاپ رسیده‌است. موضوعات مطرح‌شده در آثار او عبارت‌اند از: سلسله‌مراتب اجتماعی در ایران، سنت و مدرنیته، هویت ملی ایر...