رساله درباره آزادی

On Liberty

مشخصات کتاب رساله درباره آزادی
مترجم :جواد شیخ الاسلامی
قطع :رقعی
نوع جلد :شومیز
شابک :978-964-445-009-9
سال انتشار شمسی :1395
سال انتشار میلادی :1859
تعداد صفحه :416
سری چاپ :6

در فهرست کتاب های سیاسی برگزیده

معرفی کتاب رساله درباره آزادی اثر جان استوارت میل | ایران کتاب

کتاب رساله درباره آزادی، اثری نوشته ی جان استوارت میل است که نخستین بار در سال 1859 منتشر شد. سرسپردگی همه جانبه و محکم جان استوارت میل به آرمان آزادی، الهام بخش خلق رساله ای ماندگار شد که همچنان برای شناخت و تحقیق درباره ی مفهوم آزادی به آن رجوع می شود. این اقتصاددان، نظریه پرداز اخلاق و فیلسوف بریتانیایی در این کتاب به آزادی های اجتماعی و مدنی می پردازد: ماهیت و محدودیت های قدرت که جامعه به شکلی کاملا قانونی می تواند بر فرد تحمیل کند. میل سوالات مهم و تفکربرانگیزی را درباره ی حد و حدود اعمال قدرت جامعه و حق تصمیم گیری فرد مطرح می کند و به شکلی مستدل و قابل فهم به آن ها پاسخ نیز می دهد. او با نثر قدرتمند و مجاب کننده ی خود اعلام می کند که تنها یک قاعده ی ساده برای استفاده از زور در جامعه وجود دارد: شخص تنها در صورتی می تواند بر دیگری اعمال قدرت کند که قصدش یا دفاع از خود باشد یا دفاع از سایرین.

کتاب رساله درباره آزادی

نکوداشت های کتاب رساله درباره آزادی
One of the most influential studies on the nature of individual liberty and its role in a democratic society.
یکی از تأثیرگذارترین پژوهش ها درباره ی ماهیت آزادی فردی و نقش آن در جامعه ی دموکراتیک.
Amazon Amazon

One of the most eloquent defenses of individual freedom in nineteenth-century social and political philosophy.
یکی از فصیح ترین دفاع ها از آزادی فردی در فلسفه ی سیاسی و اجتماعی قرن نوزدهم.
Goodreads

قسمت هایی از کتاب رساله درباره آزادی (لذت متن)
شخص ممکن است نه تنها با کارهایش، بلکه با انفعالش به دیگران آسیب برساند، و در هر دو مورد باید پاسخگوی آسیب وارد شده به آن ها باشد.

اگر همه ی بشریت به جز یک نفر، نظری واحد داشته باشند و تنها آن یک نفر نظری مخالف داشته باشد، ساکت کردن آن فرد دیگر برای نوع بشر توجیه پذیر نخواهد بود.

تنها آزادی ای که لیاقت نامش را دارد، رفتن به دنبال صلاح خودمان به شیوه ی خودمان است، البته تا وقتی تلاش نکنیم صلاح دیگران را از آنان سلب نماییم، یا به مانعی در مسیر تلاش هایشان برای رسیدن به آن تبدیل شویم.