کتاب نشانه شناسی

A Theory of Semiotics
کد کتاب : 1898
مترجم :
شابک : 978-9643805043
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 128
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1978
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 6 مهر

معرفی کتاب نشانه شناسی اثر اومبرتو اکو

امبرتو اکو در این کتاب می کوشد تا با طرح مباحثی تازه در حوزه نشانه شناسی درک صحیحی از مسائل مربوط به انواع نشانه شناسی و بازشناسی نشانه ها ارائه دهد.
اکو درمقدمه کتاب به نقد نظریه های زبانشناسان درباره «نمادها»، «شمایل ها» و «نمایه ها» پرداخته و صورت بندی مجددی از آنها ارائه کرده است و معتقد است که در نشانه شناسی نه از نشانه ها بلکه از نقش نشانه ای باید سخن به میان آورد. به گفته او نقش نشانه ای رابطه ای است قراردادی که میان بیان و محتوا برقرار می شود. دراین میان، محتوا خود ساخته و پرداخته فرهنگی مشخص است.
وی سپس بخش دوم کتاب را به نقد «شمایل گرایی» اختصاص داده و از موضوعاتی چون «شمایل گرایی و مشابهت»، «شمایل گرایی و قیاس»، «مشابهت بین بیان و محتوا» و «پدیدهای شبه شمایلی» سخن گفته است.
در بخش سوم کتاب با عنوان «گونه شناسی شیوه های تولید نشانه» به طبقه بندی شیوه های تولید و تفسیر نشانه ها پرداخته است.

کتاب نشانه شناسی

اومبرتو اکو
اومبرتو اکو، زاده ی ۵ ژانویه ۱۹۳۲ و درگذشته ی ۱۹ فوریه ۲۰۱۶، نشانه شناس، فیلسوف، متخصص قرون وسطی، منتقد ادبی و رمان نویس ایتالیایی بود. اکو پس از گرفتن مدرک دکترا در دانشگاه تورینو، در دانشگاه های میلان، فلورانس، بولونیا و کولژ دو فرانس تدریس کرد.اومبرتو اکو بیشتر به عنوان رمان نویس معروف است. درحالی که او در وهله ی اول یک نشانه شناس و فلسفه دان است و در برابر بیش از ۴۰ کتاب علمی و صدها مقاله، تنها ۵ رمان نوشته است. وی یکی از مهم ترین و پرکارترین اندیشمندان و روشنفکران دنیای معاصر به شمار می ...