کتاب چرا درمانده ایم؟

Why are we helpless?
جامعه شناسی خودمانی
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 18,000 | 16,200 تومان

  • موجود
  • انتشارات: اختران اختران
    نویسنده:
کد کتاب : 19046
شابک : 978-9649317038
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 168
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 33
زودترین زمان ارسال : 8 مهر

معرفی کتاب چرا درمانده ایم؟ اثر حسن نراقی

حسن نراقی در این کتاب جامعه ایران را به بوته نقد کشیده و معضلات آن را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار داده است. نویسنده بر این موضوع اعتقاد دارد که دلیل تمام معضلات و مشکلات تنها خود مردم هستند به عنوان مثال یکی از این دلایلی که از دید نویسنده باعث شده تا ما درمانده باشیم این است که ما از تاریخ آگاهی نداریم. به این کتاب نقد های بسیار شده که نویسنده در مقدمه کتابش به برخی از آن ها پاسخ داده، برای مثال اگر ایراد از مردم است نقش حکومت ها چیست؟ آیا حکومت ها برگرفته از مردم هستند یا مردم برگرفته از حکومت هستند؟ یکی از ایراداتی که به این کتاب گرفته شده می توان به این مورد اشاره کرد که نویسنده بیشتر به انتقاد از جامعه پرداخته و از نکات مثبت چشم پوشی کرده است که البته از یک منظر که عموما ما ایرانی ها عاشق خودمان هستیم این نکته ی مثبتی به حساب می آید چرا که تعریف از جامعه باعث تشدید این معضل خود پسندی می شود. ایراد دیگری که مطرح شده، عدم ارائه راهکار درمانی معضلات است، که خود نویسنده در مقدمه کتاب به این نکته اشاره کرده است که بیمار در ابتدا باید متوجه بیمار بودن خودش بشود تا بعد به دنبال درمان آن برود لذا رسالت این کتاب در مرحله نخست این است که جامعه را بیدار کند.

کتاب چرا درمانده ایم؟

حسن نراقی
حسن نراقی (متولد اردیبهشت ۱۳۲۳ در کاشان) پژوهشگر ایرانی‌ست که بیشتر به دلیل آثارش در زمینه جامعه‌شناسی غیرآکادمیک شناخته‌شده‌است. مهم‌ترین اثر او «جامعه‌شناسی خودمانی» است که در سال 1398 به چاپ سی و یکم رسید.کارگروه جامعه‌شناسی مردم‌مدار در انجمن جامعه‌شناسی ایران، روز ۲۰ آذر ۱۳۹۰، جلسه‌ای برای نقد و بررسی کتاب «جامعه‌شناسی خودمانی» با حضور حمیدرضا جلایی‌پور، بهزاد دوران، غلامرضا اربابی و رحمت‌الله صدیق س...
دسته بندی های کتاب چرا درمانده ایم؟
قسمت هایی از کتاب چرا درمانده ایم؟ (لذت متن)
خوب، این وسط نقش خودمان چی؟ یعنی آن چنان در مقابل این پدیده ها عاجزیم که هیچ کاری نباید بکنیم؟ یعنی من و ما و این ملت بزرگ در هیچ موردی کوتاهی نکرده ایم؟ تقصیری نداشته ایم؟ آخر با این استدلال گیرم خودت را آسوده کردی آن چه بر ما رفته است را که نمی توانی تغییر دهی!

صادقانه با خود بیندیشیم که ما چگونه ما شدیم؟ و اصلا چرا رویمان نشود؟ واقعا قبل از این سوال، یک تعریفی هم از «ما» بکنیم که این «مایی» که از آن صحبت می کنیم چگونه مایی است؟

این وضعیت کشوری است که واقعا استحقاق این همه خفت را ندارد. ولی روزنامه هایش را نگاه کنید سراپا تبریک است و تهنیت به مدیران لایقی!! که هر روز گوشه ای از این مملکت را به رکود می کشند