کتاب عقل مذکر

The Man of Reason

مشخصات کتاب عقل مذکر
مترجم :
شابک : 978-9643125998
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 192
سال انتشار شمسی : 1393
سال انتشار میلادی : 1984
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 24 فروردین

معرفی کتاب عقل مذکر اثر ژنویو لوید

این مدعای رایج در مجادلات فلسفی کنونی که عقل «مردانه» است، ناگزیر این فکر را به ذهن متبادر می کند که هر آنچه برای مرد معقول و درست است، ممکن است در مورد زن صدق نکند.
این کتاب نشان می دهد که مردانه بودن عقل انسان تنها به یک سونگری سطحی زبان خلاصه نمی شود، بلکه ریشه های آن در دل سنت فلسفی غرب نهفته است. قصد این نیست که بگوییم زن حقیقتی خاص خود دارد یا ضوابطی مشخصا زنانه برای باورهای عقلانی هست. غرض، اقامه ی نظری است که لاف زنی های «عقل» را کم وبیش رسوا می کند. گذشته از این، جنسیت یکی از چیزهایی است که تصور می رود اندیشه ی به راستی عقلانی باید از آن برکنار باشد. این باور که اگر همه ی ذهن ها عقلانی باشند اساسا فرقی با هم ندارند، زیربنای بسیاری از ایده آل های اخلاقی و سیاسی ماست.

کتاب عقل مذکر

ژنویو لوید
ژنویو لوید (Genevieve Lloyd)، (متولد ۱۶ اکتبر ۱۹۴۱ در کوتاموندرا نیو ساوت ولز) یک فیلسوف و فمینیست استرالیایی است.لوید در ابتدا در دهه ۹۰ میلادی در رشتهٔ فلسفه در دانشگاه سیدنی تحصیل کرد و سپس به کالج سامرویل دانشگاه آکسفورد رفت. وی در سال ۱۹۷۳م دکترای فلسفهٔ خود را گرفت و از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۷ در دانشگاه بین‌المللی استرالیا مشغول به تدریس شد در حالی که روی ایده اش برای نوشتن کتاب عقل مذکر که در سال ۱۹۸۴ به چاپ رسید، کار می‌کرد. لوید در سال ۱۹۸۷ اولین زن استاد دانشگاه فلسفه ای شد که د...