کتاب کاترین کبیر

Catherine the Great
کد کتاب : 20009
مترجم :
شابک : 978-0050236192
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 830
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2011
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 9 خرداد

برنده جایزه PEN / Jacqueline Bograd Weld برای بیوگرافی سال 2012

برنده نشان اندرو کارنگی سال 2012

نامزد بهترین زندگی نامه گودریدز سال 2012

معرفی کتاب کاترین کبیر اثر رابرت ک ماسی

نویسنده ی برنده جایزه ی پولیتزر "رابرت ک ماسی"،شاهکار دیگری از داستان های بیوگرافی را که "کاترین کبیر" نام دارد ،به خوانندگان عرضه می کند .این کتاب، داستان فوق العاده ی یک شاهزاده خانم جوان و گمنام آلمانی را روایت می کند که در چهارده سالگی به روسیه سفر کرده و پس از آن به یکی از برجسته ترین شخصیت های عصر خود تبدیل شد ،او یکی از زنان قدرتمند و فریبنده در تاریخ است. "کاترین کبیر" در یک خانواده ی اشرافی کوچک متولد شد و با قاطعیت خود را به امپراطور روسیه تبدیل کرد. او با در اختیار داشتن ذهنی جوان و کنجکاوی سیری ناپذیر ، آثار فیلسوفان دوره ی روشنگری را فرا گرفت و زمان رسیدن به تاج و تخت ، سعی کرد تا از اصول آن ها برای پیش برد اهداف حکومت خود بر امپراتوری پهناور ولی عقب مانده ی روسیه استفاده کند.
"کاترین کبیر" چهره های برجسته ی تاریخی زمان خود را می شناخت یا با آن ها مکاتبه می کرد ، افرادی مانند ولتر ، دیودروت ، فردریک کبیر ، امپراطور ماریا ترزا از اتریش ، ماری آنتوانت و در کمال تعجب قهرمان دریایی آمریکا ، جان پل جونز. پس از دستیابی به تاج و تخت او با استفاده از فلسفه ی روشنگری از روش"استبداد خیرخواهانه " که توسط مونتسکیو توصیه شده بود، استفاده کرد. به مدت سی و چهار سال دولت ، سیاست خارجی ، توسعه فرهنگی و رفاه مردم روسیه در دستان او بود و در عین حال با شورش های داخلی ، جنگ های خارجی و موج گسترده ای از تغییرات سیاسی و خشونت برانگیخته شده توسط انقلاب فرانسه که به سراسر اروپا کشیده شده بود ، سر و کار داشت.

کتاب کاترین کبیر

رابرت ک ماسی
رابرت کینلوچ ماسی سوم (5 ژانویه 1929 - 2 دسامبر 2019) روزنامه نگار و مورخ آمریکایی بود. او بخش عمده ای از حرفه خود را به مطالعه خانه رومانوف، خانواده امپراتوری روسیه از سال 1613 تا 1917 اختصاص داد. ماسی جایزه پولیتزر در سال 1981 را برای زندگی نامه برای پیتر بزرگ: زندگی و جهان دریافت کرد.
نکوداشت های کتاب کاترین کبیر
[Robert K. Massie] brings great authority to this sweeping account of Catherine and her times. . . . a compelling read.
[رابرت ک ماسی] اقتدار بزرگی به این گزارش گسترده از کاترین و دوران او می بخشد. . . . مطالعه ای قانع کننده.
The Washington Post

Will transport history lovers.
دوستداران تاریخ را از خود بیخود می کند.
People People

قسمت هایی از کتاب کاترین کبیر (لذت متن)
اشرافی که دور و بر الیزابت را گرفته اند اغلب اصل و نسبی ندارند و عامی هستند.پطر اول اشرافیت خدمتگذار را جانشین اشرافیت خون و اصالت کرده است. بیش از نجیب زاده صاحب منصب و کارمند عالی مقام وجود دارد و بعد از این "تابلوی طبقات"برپایه درجه ای که هرکس در سازمان اداری وسیع روسیه کسب می کند تعیین می شود.

چگونه این زن 57ساله این ملکه ای که ختم همه حقه های سیاسی است می تواند از شرافتمندی مرد بسیار جوانی که به بستر خود راه داده چنین ساده لوحانه حرف بزند؟آیا صادقانه باور می کند که این جوان نسبت به زیبائی پژمرده او جاذبه ای جسمانی دارد؟آیا بیشتر از اخلاق خوشایند او قدرت جسمانی کورکورانه جوان مورد تحسین وی نیست؟