کتاب فسه ها

Fizzles
کد کتاب : 2006
مترجم :
شابک : 978-600229905-5
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 128
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 1974
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 22 تیر

هذیانها
Fizzles
  • 20 % تخفیف
    قیمت : 15,000 | 12,000 تومان

  • موجود
  • انتشارات: افراز افراز
    نویسنده:
کد کتاب : 3603
مترجم :
شابک : 9786005218091
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 64
سال انتشار شمسی : 1393
سال انتشار میلادی : 1974
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 21 تیر

معرفی کتاب فسه ها اثر ساموئل بکت

فسه ها، آن طور که مترجمش می گوید ترجمه کلمه انگلیسی Foirades است که بر خرابی، پت پت یا فس فس دلالت دارد. این کتاب ۸ نثر کوتاه را از بکت شامل می شود که به غیر از یکی شان، همه به زبان فرانسوی نوشته شده اند و ۵ نثر از آن ها، برای یک نوبت چاپ ویژه انگلیسی که در سال ۱۹۷۴ عرضه شد.

این کتاب، یکی از آثار مهم بکت است که در آن به طور ویژه ای با زبان، بازی کرده است. این اثر بکت در ستایش زیبایی و سترونی زبان است. رمان «فسّه ها» ۸ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از: فسه ۱، فسه۲، فسه۳: در دوردست یکی پرنده، فسه۴، فسه۵، فسه۶، فسه۷:بی حرکت، فسه۸: برای اتمام دوباره.

پس از فصول داستان هم ۳ فصل دیگر قرار دارند که طرح ها و دست نویس «بی حرکت»، حواشی و تعلیقات و «فسه ها و داستان های متقدم ساموئل بکت» عناوین آن ها هستند. متن این کتاب کم حجم، تا صفحه ۴۸ ادامه پیدا می کند و از صفحه ۴۹ تا ۹۸ مربوط به بخش طرح ها و دست نویس های «بی حرکت» است که تصاویر نوشته های بکت و طرح های گرافیکی مربوط به این فصل از کتاب، در آن درج شده اند.

ساموئل در بسط سبک ابداعانه اش که مشخصه داستان نویسی اوست، بسیاری از قراردادهای سنتی رمان نویسی را کنار گذاشت. یکی از این قراردادها این امر را تصریح می کند مگر این که اثری به مثابه تتمه یا تکمله اثر پیشین در نظر گرفته شده باشد. شخصیت ها و وقایع نباید از رمانی به رمان دیگر منتقل بشوند اما در داستان های بکت، شخصیت ها، صحنه ها، کنش و درون مایه ها از آثار متقدم به کرّات باز می گردند. گهگاه همان شخصیت های اصلی که به سلفی داستانی در یک اثر اشاره می کنند به موضوع بحث در اثری متعاقب بدل می شوند. «وات» در مرسیه و کامیه رویت می شود، «موران» در ملوی از وات و مرسیه صحبت می کند؛ در «مالون می میرد» به مرسیه و موران اشاره می شود. در رمان ها و داستان های متاخر باز هم بسیاری ارجاعات به شخصیت ها و وقایع در داستان های متقدم هست.

فسه ها تعداد زیادی از این اشاره های معطوف به گذشته را در خود دارد. ۸ بخش این کتاب، به یکدیگر نامربوط اند و بسیاری از آن ها در سبکی نوشته شده اند که یادآور اثری متقدم و خاص است. هر بخش یا هر فسه این کتاب، درون مایه هایی را که با آثار متقدم در پیوند است در بر می گیرد؛ و اشاراتی به آثار متقدم در سرتاسر کتاب پراکنده شده است.

کتاب فسه ها

ساموئل بکت
ساموئل بارکْلی بکت، زاده ی ۱۳ آوریل ۱۹۰۶ و درگذشته ی ۲۲ دسامبر ۱۹۸۹، نمایشنامه نویس، رمان نویس و شاعر ایرلندی بود. او در سال ۱۹۶۹ به دلیل «نوشته هایش - در قالب رمان و نمایش - که در فقر [معنوی] انسان امروزی، فراروی و عروج او را می جوید»، جایزه ی نوبل ادبیات را دریافت نمود.خانواده اش پروتستان بودند. پدرش ویلیام، مادرش ماریا و برادرش فرانک نام داشتند. دوره ی ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد و به واسطه ی علاقه اش به زبان فرانسه، در رشته ی ادبیات و زبان فرانسه ادامه تحصیل داد و در سال ۱۹۲۷ با درجه ی...
قسمت هایی از کتاب فسه ها (لذت متن)
هرن همیشه شب ها می آمد. در تاریکی می دیدمش. باید کنار می آمدم با هر چیز که مانع دیده شدن می شود. اولش بعد از پنج شش دقیقه می فرستادمش. تا این که حالی اش شد با طیب خاطر برود، موقعش که شد. به کمک نور چراغ قوه یادداشت هایش را نگاه می کرد. بعد خاموشش می کرد و در تاریکی سخن می گفت. سکوت روشن، سخن تاریک. پنج شش سالی می شد که کسی مرا ندیده بود، در وهله اول خودم. یعنی چهره ای که خیلی درش غور کرده باشم، تمام این سالیان. حال از سر می گیرم این وارسی را، ممکن است برایم درسی باشد، در آینه ها و آبگینه هایم که مدت هاست کنار گذاشته ام. می گذارم پیش از آن که کارم تمام شود دیده شوم. داد می زنم، اگر کسی در بزند، بیا داخل! اما اکنون از پنج شش سال پیش سخن می گویم. این اشارت به اکنون، به قبل و بعد، و هر چیز این چنینی که قرار است از راه برسد، که ممکن است به وقتش خودمان دریابیم.