کتاب اکسپرسیونیسم، دادائیسم، پست مدرنیسم

Expressionism, Dadaism, Postmodernism
نوگرایان تئاتر اروپا
کد کتاب : 21462
شابک : 978-9643519889
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 295
سال انتشار شمسی : 1400
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : 27 مرداد

معرفی کتاب اکسپرسیونیسم، دادائیسم، پست مدرنیسم اثر ناصر حسینی مهر

از ویژگی های بارز تئاتر اکسپرسیونیستی بر خلاف تئاترهای بی رمق و کلیشه ای انعکاس آرزوهای انسان برای دستیابی به یک زندگی نوین بود، و تا آنجا پیش رفت که انقلاب اجتماعی را ضرور می دانست. به کمک تئاتر اکسپرسیونیستی تماشاگران می توانستند درون خود را به تحرک وادارند و آن را دگرگون سازند. اما ویژگی متفاوت آن بیشتر در اسلوب هنری بود. ممکن است در این میان پرسشی پیش آید که مگر مواردی همچون سعادت و زندگی بهتر برای انسان هدف سایر مکاتبی مثل رئالیسم و سمبولیسم هم نبوده؟ پاسخ آن بدون تردید مثبت است. هنر در طول تاریخ هیچگاه در مقابل انسان قرار نگرفت، انسان همواره محور و موضوع اصلی هنر بوده. اما شیوه های بیان هنری برای نشان دادن انسان و آرزوهایش متفاوت است.
این کتاب به نوگرایان تئاتر اروپا پرداخته و بخصوص سعی دارد 2 مکتب بنیادین اکسپرسیونیسم و دادائیسم را که در آغاز قرن بیستم تحولات بنیادینی در هنر تئاتر به وجود آوردند، تبیین کند. ناصر حسینی مهر سعی کرده است در این کتاب با زبانی ساده و عبارات قابل فهم، یادداشت ها و خلاصه مطالبی را که بخصوص از تماشای اجراهای متعدد در تئاترهای معتبر اروپا برداشته است، بیان کند.
«نوگرایان تئاتر اروپا» نوشته ناصر حسینی مهر از سوی انتشارات نگاه منتشر شد. این کتاب در سه بخش به بررسی اکسپرسیونیسم، دادائیسم و پست مدرنیسم می پردازد. فهرست مطالب «نوگرایان تئاتر اروپا» به شرح زیر است: بخش نخست اکسپرسیونیسم در تئاتر برخی از پیشروان اکسپرسیونیسم: ماکس راینهارت، راینهارد یوهانس زورگه، ارنست تولر، فرانتس فمفرت، گئورگ کایزر، کارل سوکمایر، لئوپلد یسنر، گوستاو هارتونگ، کارل اشترنهایم، والتر هازنکله ور، گئورگ هایم، الزه لاسکر شولر، آلفرد دوبلین، ارنست برلاخ، اسکار شلمر، اسکار کوکوشکا، واسیلی کاندینسکی، تئاتر ناسیونال سوسیالیست دو نمایشنامة اکسپرسیونیستی: «مرد آدمکش، امید زنان» اسکار کوکوشکا و «طنین زرد» واسیلی کاندینسکی بخش دوم دادائیسم، هنر ترکیبی چند قطعه دادائیستی بخش سوم از آوانگاردیسم تا پست مدرنیسم برخی از پیشروان تئاتر تجربی و آوانگارد: کنستانتین استانیسلاوسکی، ژاک کوپو، یوگنی واختانگف، جیورجیو استره لر، گارسیا لورکا، تادئوش کانتور، فرناندو آرابال، پیتر بروک، آخیم فریر، هاینر مولر دو نمایشنامة پست مدرن: «هراکلس5» و «هملت ماشین» از هاینر مولر.

کتاب اکسپرسیونیسم، دادائیسم، پست مدرنیسم

ناصر حسینی مهر
« ناصر حسینی‌مهر » مترجم ، مدرس و کارگردان تئاتر است که سال‌های زیادی در کشورهای آلمان و فرانسه مقیم بوده است . از او « مرگ دانتون » اثر بوشنر و « هملت ماشین » نوشته هاینر مولر و . . . ترجمه و منتشر شده است
دسته بندی های کتاب اکسپرسیونیسم، دادائیسم، پست مدرنیسم