کتاب هنر سینما

Film Art: An Introduction
کد کتاب : 22281
مترجم :
شابک : 978-9643051594
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 552
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1979
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 18
زودترین زمان ارسال : 1 مهر

معرفی کتاب هنر سینما اثر دیوید بوردول

فیلم یک شکل هنری است که زبان و زیبایی شناسی منحصر به خودش را دارد . از سال 1979 ، کتاب هنرسینما نوشته ی دیوید بوردول و کریستین تامپسون پرفروش ترین و پرمخاطب ترین مقدمه ی تحلیل سینما بوده است. این نویسندگان با استفاده از یک رویکرد مهارت- محور و با استفاده از نمونه فیلم های بسیاری از دوره ها و کشورهای گوناگون ، به دانشجویان کمک می کنند تا مجموعه اصلی مهارتهای تحلیلی خود را توسعه دهند که درک آنها را از هر فیلم ، در هر ژانری غنی تر می کند. این نمونه فیلم های عمیق ، نشان می دهند که چگونه انتخاب خلاقانه ی فیلمسازان، بر آنچه بینندگان تجربه می کنند و و نحوه ای که واکنش نشان می دهند اثر می گذارد. هنر سینما به شکلی سخاوتمندانه با ارائه ی بیش از 1000 تصویر بزرگنمایی شده که مستقیما از فیلم های کامل به دست آمده ، تصاویر کاملی از مفاهیم کلیدی را ارائه می دهد. این کتاب همراه با نمونه های به روز تر و پوشش گسترده فیلم سازی دیجیتال یکی از کامل ترین کتب مقدمه ی تحلیل سینماست که در حال حاضر در دسترس است و به گونه ای طراحی شده است که به دانشجویان کمک می کند تا متمرکز باشند ،زمان مطالعه شان را کارا تر کنندو مفاهیم اساسی را کامل بیاموزند.
کتاب هنرسینما با یک مرور کلی در تولید فیلم آغاز می شود ، به بررسی عوامل فنی می پردازد ، نقد فیلم را پوشش می دهد و بدر پایان یک خلاصه ی کوتاه از لحظات مهم در تاریخ سینما ارائه می دهد. این کتاب بارها به روز شده است تا تا شامل تجزیه و تحلیل برخی از جالب ترین فیلمهای سالهای اخیر از جمله "گاو خشمگین" و "جست و جوی ناامیدانه ی سوزان" شود.

کتاب هنر سینما

دیوید بوردول
دیوید بوردول (David Bordwell) (زادهٔ ۲۳ ژوئیه ۱۹۴۷) نظریه‌پرداز فیلم و تاریخ‌نگار آمریکایی است. او استاد بازنشستهٔ فیلم از دانشگاه وایشنگتون-مدیسون است. همسر او کریستین تامسون نیز از جمله نظریه‌پردازان و تاریخ‌نگاران سرشناس آمریکایی است. این دو به اتفاق هم کتاب‌های هنر سینما و تاریخ سینما را نگاشته‌اند. هم‌اکنون کتاب هنر سینما در ایالات متحده به‌عنوان اصلی کتاب مقدماتی برای ورود به عالم سینما محسوب می‌شود.دیوید بوردول یک پژوهشگر پرکار است. او علاقه...
قسمت هایی از کتاب هنر سینما (لذت متن)
عامل دوم در ایجاد توهم سینما عبارتست از حرکت مجازی و آن تمایل چشم انسان است به دیدن حرکت، وقتی که در واقع حرکتی در کار نیست. در ۱۹۱۲، ماکس ,ورنهایمر روانشناس گشتالتی کشف کرد که وقتی دو نور کنار هم به فواصل معین روشن و خاموش می شوند. بیننده نه دو نور چشمکزن بلکه یک نور واحد را در حال حرکت می بیند (جلوه ای که در نئونهای تبلیغاتی هم می بینیم). محققان مدتها بر این فرض بودند که نوعی تفکر ناخودآگاه در خلق توهم حرکت در بیننده دخالت دارد، ولی کارهای تجربی جدید نشان می دهند که حرکت ظاهری ممکن است تا حدی مدیون "تجزیه کننده های حرکت" در دستگاه بینایی انسان باشد.

تماشای فیلم با دیدن تابلوی نقاشی، نمایش صحنه ای، یا حتی نمایش اسلاید فرق می کند. فیلم توهمی از حرکت تصاویر می دهد. چه چیزی این جلوه خاص، این «حس تصاویر متحرک» را خلق می کند؟ برای اینکه سینما وجود داشته باشد باید رشته ای از تصاویر در مقابل بیننده توسط مکانیزمی به نمایش درآید. این مکانیزم هر تصویر را برای مدت کوتاهی آشکار می کند و بین هر دو تصویر پشت سر هم فاصله ای از تاریکی قرار می دهد. اگر تسلسلی از تصاویر یک شی، که با یکدیگر جزئی اختلاف دارند در چنین شرایطی نشان داده شوند، فرایندهای فیزیولوژیکی و روانشناختی در بیننده توهم دیدن تصویرهای متحرک را خلق خواهد کرد.