برج فرازان

سیمای جهان پیش از جنگ جهانی اول 1890-1914
The Proud Tower

مشخصات کتاب برج فرازان
مترجم :
شابک :978-9642091164
قطع :وزیری
تعداد صفحه :712
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :1996
نوع جلد :زرکوب
سری چاپ :2
زودترین زمان ارسال :---

معرفی کتاب برج فرازان اثر باربارا تاکمن | ایران کتاب

موضوع این کتاب واپسین سال های عصری است که به علت پیری یا در اثر حادثه به آغوش مرگ نرفت، بلکه در بحرانی نهایی که خود از حقایق بزرگ تاریخ است، منفجر شد و از هم پاشید.»
و این درواقع همان برداشتی ست که از که فلسفه ورزی های نیچه درباره جهان مدرن و ضرورت برپای داشتن ارزش های نو نیز می توان دریافت. تاکمن بر این عقیده است که: پدیداری به این بدخیمی و نحوست، مانند جنگ جهانی اول، از یک عصر طلایی برنمی خیزد و همچنین باور دارد که برای یافتن علت های این واقعه سهمگین باید در چهارچوب جامعه به جستجو رفت و به عبارت دیگر به جای دولت ها جوامع را مدنظر قرارداد.
اثبات درستی این دیدگاه که بن مایه ی پژوهش ژرفنگرانه تاکمن را تشکیل می دهد چندان دشوار نیست. بعد از اعلان جنگ (جهانی اول) مردم بسیاری از شهرهای اروپا به رقص و پای کوبی پرداختند و سربازان بسیاری از مجالس رقص یا کارناوال های شادی و رژه سربازان، راهی خونین ترین میدان جنگ تاریخ تا آن زمان شدند. از این منظر به یقین می توان گفت مردم نه به اجبار دولت ها که با خواست و میل و رغبت درونی راهی جنگ شدند؛ چراکه جنگ خواست روح جمعی این ملت ها بود.
پس تاکمن به شکلی آگاهانه و از سر هوشمندی برای یافتن علت های واقعی چنین رخدادی به سراغ لایه های اجتماعی رفته و ملت ها را موردتوجه قرار می دهد. او در واقع برای واکاوی اجتماعی ریشه های رخداد جنگ جهانی اول، به مرور زندگی و احوالات جوامعی که درگیر این رویداد بوده اند می پردازد.
به روشنی پیداست شروع جنگ جهانی اول به دلیل ترور ولیعهد امپراتوری اتریش بهانه ای واهی بیش نبوده؛ هم نزد دولت هایی که رقابت های پنهان و آشکارشان، اروپا را به انبار باروت بدل کرده بود و هم نزد مردمی که دست افشان و پای کوبان، آغوش به روی جنگ گشوده بودند، بی آنکه بدانند در حقیقت بر لبه ی پرتگاه سقوط، مجلس بزمی خونین به پاکرده اند.
زمانی این حقیقت آشکار شد که خیل سربازان مجروح و معلول نومید از جبهه ها به خانه بازگشتند، بی آنکه کاری از عهده آنان برآید، جز روایت صحنه های دهشت بار این جنگ. قحطی، گرسنگی و سربازانی که ناچار به گدایی روی آورده بودند، باعث شد که چشم مردم بر حقایق جنگ باز شده و این بار پایان آن را روزشماری کنند.
سرانجام همین مردم، وقتی مجلس شادی پایان جنگ را ترتیب دادند، شمار مردان جوان به خاک افتاده به حدی رسیده بود که دختران جوان غیابشان را به وضوح احساس می کردند. چنانکه در ایام بعد از جنگ شانس ازدواج با مردان جوان، نصیب هر دختری نمی شد، زیرا بیشتر مردان جوان یک نسل کشته شده بودند.
جهان بعد از جنگ جهانی اول دیگر آن جهان پیشین نبود. پس از این جنگ چهار امپراتوری روسیه تزاری، اتریش – هنگری، آلمان و عثمانی که سده ها قدمت داشتند، به نقطه پایان خود رسیدند. سوای این، جنگ شالوده نظام های فکری و اخلاقی گوناگونی را در هم پیچید و ارزش های جدیدی را بنیان نهاد. وقایع جنگ باعث شده بود توده مردم حساسیت خود را نسبت به پاره ای ارزش های گذشته از دست بدهند. از این منظر پر بیراه نیست اگر جهان مدرن امروز را تا حد زیادی حاصل رخدادهایی این چنین در آن مقاطع خاص بدانیم.
اما چرا چنین شد؟ این سوالی ست که پاسخ آن نه تنها به درک ما از گذشته یاری می رساند، بلکه به فهم ما تز آینده و دوری جستن از رخ داده ای مشابه، کمک شایانی می کند.

کتاب برج فرازان

باربارا تاکمن
باربارا تاکمن، زاده ی 30 ژانویه ی 1912 و درگذشته ی درگذشته ی 6 فوریه ی 1989، گزارشگر، تاریخ نگار و نویسنده ای آمریکایی است که برنده ی جایزه ی پولیتزر شده است. تاکمن تحصیلات خود را در کالج ردکلیف در 1933 به پایان رساند، و سال بعد را در زادگاه خود و در توکیو، برای «انجمن روابط اقیانوس آرام» کار کرد. علاقه ی تاکمن به سرگذشت ها و ماجراهای تاریخی، جاذبه ای رمان گونه به آثار او می داد. تاکمن از تاریخ نویسان برجسته ی آمریکا بود و سال ها ریاست «انجمن مورخان آمریکا» و نیز «فرهنگستان هنر و ادبیات آمریک...