کتاب هنر معاصر در عصر جهانی شدن

Contemporery art in the era of globalization
  • 10 % تخفیف
    7,500 | 6,750 تومان

  • موجود
  • انتشارات: نشر چشمه نشر چشمه
    نویسنده: رابرت سی مورگان
کد کتاب : 23051
مترجم : گلنار یار محمد
شابک : 978-9643627782
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 78
سال انتشار شمسی : 1395
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 27 خرداد

معرفی کتاب هنر معاصر در عصر جهانی شدن اثر رابرت سی مورگان

رابرت سی. مورگان در مجموعه مقالات «هنر معاصر در عصر جهانی شدن» پنج مقاله گردآورده است که موضوع هنر و وضعیت آن در عصر حاضر را از تمام وجوه بررسی می کنند.

مورگان معتقد است که هنرمند امروزی هنرش را همچون یک کالا به سیستم اقتصاد جهانی عرضه می کند و تا زمانی که کارش سودرسان باشد مورد توجه است؛ پس ناچار است هنرش را مطابق میل سیستم انتخاب کند و این مسئله هنر را دچار بحران هویت می کند به خصوص برای هنرمندان تبعیدی و مهاجر.

مورگان در این اثر برای درمان چنین وضعیتی نوزایی نقد هنر را تجویز می کند. گفتمانی که کاربردی تر، تحلیلی تر و بومی تر علیه فشارهای رسانه های تجاری قد علم کند.

رابرت سی. مورگان، استاد دانشگاه های معتبر امریکا، در رشته ی تاریخ هنر معاصر است و کتاب ها، کاتالوگ ها و تفاسیر زیادی درباره ی هنرمندان معاصر در کشورهای مختلف نوشته است. مورگان در کتاب «هنر معاصر در عصر جهانی شدن»، از سفرهایش به کشورهایی می گوید که هنر و هنرمندانش ناچارند میان دیده شدن در آن کشور و یا عرصه ی جهانی به قیمتی که گفته شدــ یکی را انتخاب کنند. او در اندونزی، مراکش، مالی، مقدونیه، مغولستان، کره، ایران و فلسطین هنرمندانی می بیند که به نظام ارتباطی و در نتیجه جهان هنر در مفهوم جدید آن طی بیست و پنج سال اخیر دسترسی ندارند؛ چون «این هنرمندان از درون به بیرون می نگرند.»

خواندن مقالات مورگان کمک می کند از زاویه ای دیگر به موضوع هنر در دنیای معاصر بنگریم. زاویه ای که به هویت هنر و هنرمند در دنیای معاصر می پردازد.

کتاب هنر معاصر در عصر جهانی شدن

دسته بندی های کتاب هنر معاصر در عصر جهانی شدن
قسمت هایی از کتاب هنر معاصر در عصر جهانی شدن (لذت متن)
هنر باید در صدد مقاومت در برابر آن چه بارت سیستم مد نامید برآید، در غیر این صورت به تدریج خود را در پس نقاب شعارهای سیاسی و نشانه های قراردادی اجتماعی ویران خواهد کرد، و در این راه موجودیت خود را به مثابه ی نیرویی فرهنگی که می تواند پیامدهای چشمگیری داشته باشد از دست خواهد داد. مسئله ی هنرمند شدن، مسئله ی اولویت هاست.