کتاب سرزمین های شبح زده

The Haunted Land: Facing Europe's Ghosts After Communism
کد کتاب : 23079
مترجم :
شابک : 978-9643803438
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 564
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1995
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 11 آبان

برندهی جایزه ی پولیتزر سال 1996

برنده جایزه ی ملی کتاب آمریکا سال 1995

معرفی کتاب سرزمین های شبح زده اثر تینا روزنبرگ

تینا روزنبرگ نویسنده و کاوشگر واکنش های انسانی در موقعیت های تعلیقی و هراسناک با اثر "سرزمین های شبح زده" بیش از آنکه به دریافت جایزه پولیتزر مباهات کند بیشتر به تاثیری که از این رویداد جهانی بر او نهاده شده مفتخر است.
او در فرازهای کتاب به درس هایی که از سرنوشت ملت های رهیده از کمونیسم پرداخته و نقطه های تاریک و پنهانی را برجسته کرده که زوایای آن حتی در تصور قربانیان آن دشوار می نمود. گذشته با تمام زوایای نهان آن در برجسته کردن رستگاری انسان ها در آینده یکی از کشف و شهودهای درونی او در این کتاب است.
روزنبرگ می گوید: "اولین درسی که آموختم این بود که بسیاری از کشورها اصلا به گذشته نمی پردازند، زیرا گذشته هنوز با آنهاست. در اکثر جمهوری های سابق شوروی، روسای قدیم حالا روسای جدید هستند، حالا خودشان را، به جای کمونیست، ملی گرا می نامند. این امر در برخی از بخش های اروپای شرقی نیز صدق می کند: در آلبانی، رومانی و به میزان کمتری در اسلواکی، آنهایی که بر مسند قدرت هستند درست مثل کمونیست های قدیم رفتار می کنند؛ همچنان به سانسور مطبوعات و مجازات مخالفان سیاسی ادامه می دهند، احکام را به زور به دادگاه ها تحمیل می کنند و احساسات عمومی را علیه دشمنان قومی و نژادی، کولی ها یا یهودیان تهییج می کنند. صربستان و کرواسی همچون یادمان های ویروسی از نفرت سرپا ایستاده اند، ویروسی که می تواند از چند عوام فریب کمونیست - که حالا ملی گرا شده اند - منتشر بشود."

کتاب سرزمین های شبح زده