کتاب مفاهیم نقد فیلم

Film Critique Concepts
تحلیل نئوفرمالیستی و مقالات دیگر
کد کتاب : 24359
شابک : 978-9643126706
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 480
سال انتشار شمسی : 1392
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 8
زودترین زمان ارسال : 28 تیر

معرفی کتاب مفاهیم نقد فیلم اثر مجید اسلامی

«مفاهیم نقد فیلم» نام صفحاتی بود در ماهنامه ی فیلم که به مقوله ی «نئوفرمالیسم» در سینما می پرداخت و توسط نگارنده اداره می شد. کتاب حاضر (با همان نام) تشکیل شده از دو کتاب. کتاب اول اساسا به «نئوفرالیسم» ربط پیدا می کند که بخش اول آن تئوری ست (متشکل از مقدمه ی مفصل کتاب شکستن حفاظ شیشه ای کریستین تامپسن و بخش هایی از کتاب هنر فیلم نوشته ی دیوید بوردول / کریستین تامپسن درباره ی فرم و اصول فرم روایی در سینما) و بخش دوم آن شامل نقدهایی نمونه ای ست از کتاب هنر فیلم و شکستن حفاظ شیشه ای مربوط به چند فیلم شاخص و آشنا. بخش سوم شامل نقد هایی تألیفی ست که نگارنده در طی سال های دهه ی ۱۳۷۰ به شیوه ی نئوفرمالیست ها نوشته. فیلم هایی که در کل کتاب به آن ها پرداخته می شود دارای تنوع خاصی ست: از نمونه های کلاسیکی چون دلیجان، همشهری کین و قیصر تا فیلم های متفاوتی چون خانه ی دوست کجاست؟ و گوست داگ و چشمان باز بسته.
کتاب دوم، مستقل از مفهوم نئوفرمالیسم، شامل مقالاتی تألیفی و ترجمه است درباره ی چند فیلم و سینماگر برجسته. از آنتونیونی و تارکوفسکی و کیشلوفسکی تا شانتال آکرمن و لارنس الیویر و آلفرد هیچکاک و اورسن ولز. در این چاپ تازه تصمیم گرفتیم در شکل و شمایل کتاب تغییراتی جدی ایجاد کنیم. کتاب از نو با تنوع بیش تری صفحه بندی شد، عکس ها با کیفیت بهتری اسکن شد و متن را دوباره غلط گیری کردیم. این کتاب حال وهوای دهه ی ۹۰ میلادی را دارد که البته دوران هیجان انگیزی از سینمای جهان بود.

کتاب مفاهیم نقد فیلم

مجید اسلامی
مجید اسلامی روزنامه‌نگار، منتقد سینمایی و مترجم اهل ایران است. اسلامی در سال ۱۳۴۲ در تهران به دنیا آمد. در رشتهٔ کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران تحصیل کرد. از سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۸۰ در مجلهٔ فیلم به عنوان منتقد فیلم فعالیت داشت که از این میان پنج سالش را دبیر بخش نقد بود. در همان ایام همکاری‌اش را با نشر نی آغاز کرد: چهار فیلم‌نامه ترجمه کرد، از جمله مرد سوم نوشتهٔ گراهام گرین و اورفه نوشتهٔ ژان کوکتو. رمان «در هزارتو» اثر آلن روب‌گری‌یه را ترجمه کرد. م...
دسته بندی های کتاب مفاهیم نقد فیلم